jaktak.cz

Jak vyrobit domácí mast z kalisie vonné a aloe vera | rady a návody

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak vyrobit domácí mast z kalisie vonné a aloe vera | rady a návody. Aloe vera je známá a u nás velmi oblíbená rostlina, kterou jistě není třeba představovat. Kalísie vonná oplývá tak širokou škálou léčivých účinků, že by ji měl každý zcela určitě mít doma. Zkuste účinky těchto dvou rostlin spojit a vyrobit si domácí bylinnou mast proti mnoha neduhům. Postup naleznete v následujících krocích.

Co je potřeba

  • 3 větší listy aloe vera
  • boční výhony kalísie vonné s kolínky a listy (zhruba 30 kolínek)
  • 150 g panenského kokosového oleje
  • 50 g kakaového másla
  • 10 g včelího vosku
  • éterický olej dle vlastních preferencí – není nutné

 

Krok 1

Kalísie vonná (neboli zlatý vlas) se stejně jako aloe vera pěstuje v našich podmínkách jako pokojová rostlina. Snadno se množí a určitě nebude problém sehnat sazenici, dá se zakoupit i v internetových obchodech. Pro léčebné účely se využívají výhony starších rostlin s alespoň 10 kolínky, a listy.

Krok 2

Mast vyrobíme následujícím způsobem:


 

Ve vodní lázni rozpustíme kokosový olej, kakaové máslo a včelí vosk. Kolínka a listy kalísie vonné nakrájíme na malé kousky a nasypeme je do tekutiny, kde je necháme asi hodinu macerovat ve vodní lázni na velmi mírném ohni. Směs následně odstavíme z ohně a bylinu necháme louhovat přes noc.

Krok 3

Druhý den směs znovu rozpustíme a necháme mírně zchladnout. Listy aloe vera mezitím podélně nařízneme a pomocí lžíce či nože vyjmeme čirý gel, který důkladně rozmixujeme spolu s vychladlou směsí. Mast přefiltrujeme přes plátýnko a přelijeme ji do čistého kelímku či skleničky. Nyní můžeme přidat zhruba 10 - 30 kapek oblíbeného éterického oleje (lze jej vybrat i podle léčivých účinků, jimiž obohatíme výslednou mast). Nakonec mast necháme ztuhnout a skladujeme ji nejlépe v lednici.

Krok 4

Mast využijeme k natírání pokožky postižené nejrůznějšími kožními potížemi – např. lupénkou, ekzémem, akné, vyrážkami, apod. Dále se hodí k hojení ran, jizev, odřenin, spálenin, popálenin, pohmožděnin, otoků, hmyzích šítpanců, apod. Používá se i k podpůrné léčbě křečových žil a bércových vředů.

Kakaové máslo je možné nahradit bambuckým nebo jiným rostlinným máslem.

 

U kalísie vonné i aloe vera (a také u dalších léčivých rostlin) můžeme docílit zvýšení léčivých účinků tím, že části rostliny vložíme do sáčku a dám je na několik dní (nejlépe na 2 týdny) do lednice.

 

Pro léčebné účely se dají využít i jiné druhy aloe – např. stromová.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyrobit-domaci-mast-z-kalisie-vonne-aloe-vera-rady-navody.html