jaktak.cz

Jak pěstovat a využít kadeřávek | zahrada a rostliny

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat a využít kadeřávek | zahrada a rostliny. Kadeřávek (nazývaný také kadeřavá kapusta) je brukvovitá zelenina, která si opět získává stále větší přízeň, zejména pro její snadné pěstování a také pro její otužilost, díky níž ji můžete sklízet i v zimním období. Kadeřávek je možné zasít brzy na jaře nebo pak během srpna jako následnou plodinu. Zajistíte si tak skvělý zdroj vitamínu C, kyseliny listové, železa, vápníku i dalších cenných látek.

Co je potřeba

Viz další kroky

Krok 1

Kadeřávek na rozdíl od většiny ostatních druhů zeleniny preferuje spíše chlad, který mu navíc dodává sladší chuť. Existuje více druhů kadeřávku – kadeřávek pravý, který má delší vegetační dobu, vyséváme v polovině jara, poté jej vyjednotíme na vzdálenost asi 8 cm a v létě jej vysadíme na záhon do sponu asi 50 × 50 cm, v zimě jej pak můžeme sklízet. Kadeřávek sibiřský s kratší vegetační dobou vyséváme až ve druhé polovině léta – lze jej vysít jako následnou plodinu např. po sklizni hrášku, ředkvičkách, salátu či česneku. Kadeřávek sibiřský vyséváme do hnízd po 3 – 4 semenech ve sponu zhruba 40 ×40 cm, následně vyjednotíme a v každém hnízdě ponecháme pouze nejsilnější rostlinu.

Krok 2

Kadeřávek vyžaduje dostatek živin (vhodné je obohatit půdu uleželým kompostem a v průběhu růstu pravidelně hnojit) a vláhy (nesnáší však přemokření), nejlépe zásaditější půdu. Dá se pěstovat na záhoně, ve skleníku či fóliovníku, na vyvýšeném záhoně i v pařeništi či velkých nádobách. Pro jeho pěstování vybírejte slunečné či polostinné stanoviště. V závislosti na odrůdě je tato zelenina mrazuvzdorná do -12 až -18 °C – nejlépe pak přezimují odrůdy vysoké cca 50 – 60 cm. Listy můžete postupně sklízet až do března, poté již rostliny začínají vybíhat do květu. Před konzumací je třeba nechat listy kadeřávku rozmrznout, pokud je však budete tepelně zpracovávat, není to samozřejmě nutné.

 

Krok 3

Využití kadeřávku je velmi všestranné, v syrovém stavu jej můžete přidat do zeleninových salátů (v tomto případě spíše mladé jemné listy – starší listy je dobré promačkat se solí nebo citronovou šťávou, aby změkly) nebo smoothies, je vhodný také k odšťavňování. Co se týče tepelného zpracování, lze jej smažit, dusit v masových či zeleninových směsích, připavíte z něj výborný špenát, hodí se do omelet, omáček, karbanátků, polévek či rizot, apod. Pro zachování cenných látek je však vhodné, aby byla tepelná úprava co nejkratší.

Krok 4

Kadeřávek nám po sklizni vydrží v lednici pouze pár dnů, je tedy lepší sklízet jej průběžně v potřebném množství. Případně se dá tato zelenina také zamrazit – nejlépe po zblanšírování listů.

 

Jak již bylo zmíněno v úvodu, kadeřávek obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, ale také vlákniny. Díky tomu mimo jiné napomáhá trávení, má protizánětlivé účinky a zlepšuje stav zubů, kostí a nehtů.

 

Kadeřávek využijete nejen pro sebe, ale i jako zdroj čerstvé zeleniny v zimním období např. pro morčata či zakrslé králičky.

Kadeřávek nepěstujeme v sousedství jahod, malin, okurek a tykví. Naopak sousedství rajčat či celeru může zabránit napadení kadeřávku běláskem zelným. Brutnák lékařský pak zlepšuje zdravotní stav kadeřávku i chuť jeho listů. Dalšími vhodnými sousedy jsou např. ředkvičky, salát či špenát.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-vyuzit-kaderavek-zahrada-rostliny.html