jaktak.cz

Jak nahradit máslo | rady a tipy

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak nahradit máslo | rady a tipy. Začněme poněkud odzadu. Máslo je nenahraditelnou surovinou v mnohých receptech a asi se shodneme, že by mělo mít své místo v každé lednici. Nicméně existuje řada situací, kdy máslo potřebujeme nahradit. Mohou to být třeba zdravotní důvody, např. při nesnášenlivosti laktózy, v poslední době s vlnou zdražování se i cena másla vyšplhala do ještě nedávno nemyslitelných výšek, může se tedy stát, že zrovna není žádné v akci, a proto si ho nechcete nebo nemůžete koupit. Anebo někdy zjistíte, že ve vaší nejbližší „sámošce“ zrovna máslo došlo. A někdy vám dojde doma, když ho jednoduše zapomenete koupit. Ať už jsou vaše důvody jakékoli, zkusíme si společně ukázat, jak máslo nahradit a nepřijít tak o svá oblíbená jídla.

Máslo při pečení sladkého

Na prvním místě si je třeba uvědomit, že jsou předpisy, kde vynecháním másla nebo jeho nahrazením absolutně změníte charakter pokrmu, který tak dostane úplně jinou chuť. Pokud tedy chcete péct máslové sušenky, je nesmysl nahradit máslo margarínem a pak se divit, že chutnají jinak. To samé platí o vánočním cukroví a křehkém těstě všeho druhu. Tu správnou křehkost toto pečivo získává právě díky máslu. Poměrně dobrým a osvědčeným postupem je tedy nahradit pouze část celkového množství másla margarínem vhodným na pečení. 

Do kynutých těst se hodí sádlo. Jen je třeba počítat s tím, že sádlo obsahuje více kalorií. Při pečení vánočky nebo kynutých koláčů je vhodné použít půl na půl sádlo a máslo. U těst litých a třených je možné nahradit máslo smetanou, šlehačkou případně tučným nebo polotučným tvarohem či smetanovým jogurtem. Získáte tak i odlehčenou variantu moučníku.

Jako poměrně slušná náhrada může sloužit i avokádo. Nicméně jeho cena není vždy příznivá, a pokud do moučníku potřebujete celou kostku másla, tak vám průměrné avokádo ani nestačí. Není však třeba bát se, že by v těstě bylo znát. Jeho chuť je jemná a v moučníku při pečení zcela zanikne, jen má těsto tendenci při pečení více zhnědnout. Někdy se také doporučuje zvolit ovocné pyré – dýňové, jablečné případně banánové. V tomto případě ale skoro jistě zasáhnete do výsledné chuti moučníku, je tedy třeba zvážit, zda je to v konkrétním receptu vhodné.

Poměrně jednoduchou náhradou másla je olej. Pokud budeme při pečení používat olej místo másla, musíme si uvědomit, že olej má 100% tuku, kdežto máslo pouze 82%. Množství oleje tedy v receptu musíme snížit. Olej se při pečení uplatní hlavně při přípravě litých a třených těst na drobenkové koláče nebo bábovky. 

Máslo při vaření

Asi se shodneme, že zelenina opečená na másle má nezaměnitelnou skvělou chuť. Nicméně je také třeba si uvědomit, že vysoké teploty máslu nesvědčí, snadno se přepaluje. Pro restování nejen zeleniny, ale i masa je tedy vhodné zvolit rostlinný (slunečnicový nebo řepkový) olej. Jeho cena sice také v posledních měsících raketově vystřelila, nicméně je třeba si spočítat, že lahev oleje obsahuje litr tuku, zatímco kostka másla má pouze čtvrt kilogramu. 

Pokud máslo nahrazujete ze zdravotních důvodů, je možné zvolit i další oleje a tuky dnes často dostupné nejen ve zdravých výživách nebo drogeriích, ale některý i v běžných supermarketech. Zde mám na mysli kokosový olej, sezamový, lněný, olej z různých jader (lískové ořechy, meruňky, ...) a samozřejmě nelze opominout i olej olivový. U těchto olejů je však třeba číst etiketu, některé jsou vhodné jen pro studenou kuchyni. A stejně jako u sladkého pečení, můžeme místo másla zvolit sádlo. Opět je ale potřeba myslet nejen na jeho energetickou nálož ale také na jeho specifickou chuť, které se nehodí do všech jídel. 

Pokud vyžaduje recept máslo na zjemnění výsledného pokrmu (např. u krémových polévek, omáček apod.), lze ho nahradit smetanou na vaření nebo šlehačkou. S dávkováním však musíme zacházet opatrně, smetana samozřejmě jídlo více zředí, proto ji přilévejte pomalu po menších částech. Ve studené kuchyni lze zvolit místo másla např. žervé nebo pomazánkové máslo. Pomazánka nebo pochoutkový salát ale získá jiný chuťový rozměr. Na druhé straně se s nimi lépe pracuje díky měkčí konzistenci. 

Závěrem si musíme říct, že máslo je pro svou chuť a nezaměnitelné vlastnosti při pečení a vaření často opravdu nenahraditelné. A nejen tam, určitě mi dáte za pravdu, že je obrovský rozdíl namazat si chléb máslem nebo margarínem, případně pomazánkovým máslem. Můžeme ho tedy z receptů vynechat nebo jeho množství snížit. Často se však připravíme i o tu správnou chuť. Pokud se tedy chystáme péct vánoční cukroví nebo připravit slavnostní oběd, určitě se vyplatí do másla investovat nebo sledovat slevové akce, kterých je v českých obchodech požehnaně. 


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-nahradit-maslo-rady-tipy.html