jaktak.cz

Jak správně vybrat kompostér

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Hnojit zahradu bez chemických prostředků a k tomu ještě využít veškeré biologické odpady vyprodukované v domácnosti není chimérou, ale základním principem kompostování. Založení kompostu není obtížnou záležitostí, důležitý je výběr správného kompostéru. Jak kompostér vybrat a na co byste si měli při jeho nákupu dávat pozor, vám poradí následující řádky.

Krok 1

Dřevěná sila

Jedná se o hotové typizované ohrádky, které představují jednu z nejlevnějších variant kompostéru. Ohrádky vám pro výrobu kompostu postačí, základní funkci splní. Počítejte, že odběr hotového kompostu je poměrně obtížný a navíc ohrádka nezabrání šíření zápachu, který kompostováním zákonitě vzniká

Krok 2

Vlastní výroba

Dřevěná sila si můžete vyrobit sami. Postačí vám k tomu jen pila, pár hřebíku, dřevěné palety a trocha zručnosti. Dřevo velice rychle podléhá okolním vlivům, proto byste jej měli před použitím natřít ochranným nátěrem – př. Luxol, abyste prodloužili životnost svého kompostéru. Základ celé konstrukce vyrobte z kulatiny, na kterou přibijte prkna, mezi kterými nechejte mezeru alespoň 15 centimetrů (kvůli lepšímu odvětrávání). Pro zahradu okolo tisíce metrů čtverečních a více vám postačí kompostér o rozměrech 1 x 1 metr, výška 1,20 m.

Krok 3

Plastový kompostér

Rozhodně nezatracujte kompostér, který je vyroben z plastu. Tento typ kompostéru bývá běžně dostupný v hypermarketových řetězcích. Nejdůležitější u tohoto typu kompostéru je, aby měl dostatečně propracovaný systém větrání. Spodní část by měla mít samostatná dvířka pro snadné odebírání hotového kompostu. Samozřejmostí je víko. Plastové kompostéry jsou vhodné pro rychlé kompostování. Dochází v nich k rychlému tlení biologického odpadu.

Krok 4

Kovový kompostér

Kovovou konstrukci u kompostéru nedoporučujeme. Kov není vhodný materiál pro jeho výrobu. Z tohoto typu se mohou do kompostu uvolnit nežádoucí látky, čímž dochází k degradaci celého procesu kompostování a tvorby nechemického hnojiva.

Krok 5

Kompostovací sila

Pro větší zahrady se hodí kompostéry, které mají šestihranný tvar a nejsou uzavřená víkem. Jedná se o ohradu, která je vyrobena z plastu a plní stejnou úlohu jako klasický plastový kompostér – tj. urychlený proces kompostování.

Krok 6

Materiál

Dřevěné kompostéry by měly být vyrobeny z odolnějšího dřeva nebo dřevotřísky. Rozhodně dbejte na to, aby bylo dřevo natřeno speciálním nátěrem, který prodlouží jeho životnost. Důležité je, aby nátěr byl chemicky bezpečný. Plastové kompostéry by měly být vyrobeny z termoplastického akrylátu (nitril butadien styren) nebo z polykarbonátu. Jedná se o látky, které jsou pro kompostování zcela bezpečné.

Pro zahradu okolo 500 m2 vám bohatě postačí malý plastový kompost s víkem. Pro zahradu o rozloze 1 000 m2 a více, doporučujeme plastová kompostovací sila ve tvaru ohrádky bez víka.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-spravne-vybrat-komposter.html