jaktak.cz

Jak vybrat správný faktor pro opalování | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak vybrat správný faktor pro opalování | rady. Sluneční paprsky jsou zdrojem života, ale pro nás mohou mít docela devastující účinky. Mnohé testy z posledních lez ukazují, že ty nejdražší přípravky na opalování mnohdy propadnou. Pokud si chceme okrášlit pokožku tmavším odstínem, může nás potkat také řada zdravotních potíží. Abychom zabránili spálení kůže a užili si letní opalování, je důležité si správně zvolit faktor pro opalování.

Krok 1

Ochranný faktor, jinak označován jako SPF (sun protection factor), je u opalovacích krémů a sprejů nejdůležitější kritérium, podle kterého vybírat. Ochranný faktor sám o sobě je násobek vaší přirozené doby, kterou můžete pobývat na slunci, než se spálíte. Tudíž člověk, který se na přímém sluníčku spálí za cca 20 minut a použije ochranný faktor 10, měl by ho ochránit přibližně po dobu 200 minut. Jak dlouho vydržíte na slunci, aniž by vám zrudla kůže, záleží na vašem fototypu. Na dovolených, kde trávíte většinu dne na slunci, se proto doporučuje sáhnout po vysokém faktoru přípravků.

Krok 2

Rozdělit běžného Evropana můžeme do 4 skupin fototypů, které vám mohou pomoci při výběru opalovacího krému.

 První skupina - Severské typy.

Velmi světlá pokožka, rezavé nebo světlé vlasy, pihy. Na slunce reagují velmi podrážděně, bolestivě jim zrudnou spálená místa. Bez ochranného krému vydrží na přímém slunci 5, maximálně 10 minut.

Druhá skupina

Světlá pokožka, světlé vlasy, sklony k pihám. Bez ochranného krému vydrží až 20 minut.

Třetí skupina

Světle hnědá pleť, hnědé až tmavé vlasy, tmavé odstíny očí (hnědá, tmavě zelená apod.). Bez problému se opálí, málokdy se spálí, bez ochrany vydrží až půl hodiny.

Čtvrtá skupina

Tmavá pleť, velmi tmavé vlasy, tmavé odstíny očí. Pokožka se prakticky vůbec nespálí. Bez ochranného krému vydrží až 40 minut.

Krok 3

Je praktické, aby byl krém odolný vůči vodě, aby se vám u moře nesmyl. I tak se doporučuje po dlouhém koupání domazat alespoň citlivá místa. Opalovací krém by měl být také odolný vůči teplu (termostabilní) a světlu (fotostabilní), takže když ho necháte za oknem u auta vystavený přímému slunci a vedru, neměli by se filtry v krému rozpadnout. Krém by měl také chránit proti ultrafialovému záření, které může hodně poškodit vaši pokožku. Při výběru opalovacího krému dbejte na svou informovanost.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-spravny-faktor-pro-opalovani-rady.html