jaktak.cz

Jak na mozaiku (pro začátečníky) | tipy

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak na mozaiku (pro začátečníky) | tipy. Mozaika je plošná dekorace, která nás fascinuje již mnoho staletí. Mozaika zdobí podlahy, stěny, koupelny, budovy, ale v posledních letech je také trendy i co se týče bytových doplňků. Myslíte si, že vyrobit mozaiku je obtížné? Pokud se rovnou nevrhnete na to nejtěžší, můžete si i vy celkem snadno vyrobit podnos, rámeček nebo třeba i šperkovnici.

Co je potřeba

podklad – zrcadlo, sololit, sololak, karton, dřevo, keramika, polystyren (pro začátečníka doporučují rovný, hladký povrch)
lepidlo – Herkules
mozaika

štětec

motiv

tužka

voda

spárovací hmota

rukavice a hubka

Krok 1

Na hladký a odmaštěný povrch si tužkou můžeme předem namalovat vzor, který bychom chtěli ztvárnit. V případě lepení kostiček, které je ideální pro začátečníky, si můžete předmalovat mřížku. Počítejte však s mezerami mezi kostičkami.

Krok 2

Lepení kamínků

Mozaiku můžete vyrobit z různých materiálů, je možné využít různých zbytků, či střepů anebo využít speciálně předem vyrobených mozaikových kostiček. Začátečníkovi doporučuji pro začátek využití kostiček. Mozaiku lepíme na povrch silnějším lepidlem, pěkně kostičku po kostičce. Lepidlem nešetříme. Při lepení můžeme využít více způsobu lepení. 1) Lepidlo na povrch nanaseme v silnější vrstvě a kamínky postupně vsazujeme. 2) Lepidlem potíráme každou kostičku. Při lepení si nechejte mezi mozaikou 2 - 3 mm mezery pro spárovací hmotu. Po nalepení celé plochy (motivu, kterého jsme chtěli) nechte důkladně zaschnout.

Krok 3

Po zaschnutí si můžete namíchat spárovací hmotu, kterou nanášíme na mozaiku. Hmota by měla být spíše hustší. Držíme se návodu na obalu spárovací hmoty. K aplikování můžete použít hladítko, špachtli, ale třeba i své ruce. Hmota by měla být rozvrstvena rovnoměrně. Hrany nezapomeňte uhladit. Výška spár by měla být totožná s výškou kostiček. Opětně nechte na chvilku zaschnout.

Krok 4

Zde je potřebné dodat, že asi po půl hodině bychom měli opatrně přebytky hmoty z povrchu setřít, protože po úplném zaschnutí již hmotu nelze odstranit! Po zaschnutí je možno hubkou, či hadříkem, kostičky vyleštit. Nyní je mozaika hotová.

Spárovací hmota- na trhu je dostupných mnoho druhů, nejlepší je však ta klasická stavbařská. Hmotu můžete obarvit akrylovými barvami. V obchodech je k dostání i barevná spárovací hmota v široké paletě barev.
Kostičky - prodávají se skleněné, keramické, pryskyřicové, plastové, či zrcadlové. Naleznete je v různých velikostech (od 5 mm do 20 mm), také ve velké škále barev.
Lepidla- prodávají se různá speciální lepidla na mozaiku. Pro začátek vám ale postačí i Herkules, který je obzvlášť při lepení na dřevo, či sololit velice efektivní.

Pokud necháte spárovačku zaschnout, aniž byste ji otřeli, již ji dolů nesundáte.
Při míchání akrylových barev do spárovačky hrozí, že neodhadnete množství spárovačky. Buď si jí namícháte zbytečně mnoho anebo naopak málo. Při dalším namíchávání se pak nemusíte již strefit do stejného odstínu, proto doporučuji volit již předem namíchané spárovačky z obchodů.
Nenechávejte velké mezery mezi kostkami mozaiky. Není to pěkné. Nemá to ten konečný efekt a mozaika není pak ani tak odolná před poškozením.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-na-mozaiku-pro-zacatecniky-tipy.html