jaktak.cz

Jak získat žákovský průkaz

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Studentský život přináší mnoho slev, o ktrerých si nestudující může nechat zdát. Pokud studujete na vysoké (střední škole) v jiném městě, než ve kterém bydlíte, a do školy dojíždíte vlakem nebo autobusem, pak můžete využít slevy na lístek a neplatit tak plnou částku.

Co je potřeba

- žákovský průkaz
- fotografie 3,5 x 4,5 cm
- tužka, lepidlo
- občanský průkaz

- cena: 41 Kč

Krok 1

Kdo může využívat žákovského průkazu Student od 15 do 26 let (existují i průkazy do 15 let), který dojíždí do školy mimoměstskou dopravou (autobusové linky, vlak), rád využije žákovského průkazu. Žákovský průkaz se hodí pro studenty, kteří nedojíždí denně, ale jen omezeně, např. v neděli večer jedou na koleje a ve čtvrtek se vracejí domů. Žákovský průkaz vám ušetří na jednom lístku deseitikoruny i stokoruny.

Krok 2

Kde průkaz získat Nejprve si u okýnka Českých drah (popřípadě na autobusovém nádraží) vyzvedněte žákovský průkaz. Jeho pořízení stojí symbolickou 1 Kč. Doma nebo ve škole jej potom vyplňte.

Krok 3

Vyplnění údajů Vyplnit žákovský průkaz nečíní větší problémy. Zmiňujeme ale několik sporných bodů: - v kolonce "platnost průkazu": vyplňte nejdříve první školní den (1.9.2010) a poslední školní den (30.6.2011). I když na vysoké škole může probíhat semestr i o velkých prázdninách, v červenci a srpnu průkaz neplatí! - v kolonce "z jakého místa dojíždíte": musíte uvést město, které máte uvedené jako bydliště v občanském průkazu! I když tam máte Brno a přitom bydlíte v Ostravě. - kolonka "platí i v so, ne": Když jezdíte i o víkendu, pak takto formulovanou kolonku neproškrtávejte a nechte ji volnou.

Krok 4

Potvrzení Na zadní stranu potřebujete razítko školy, které na vysoké škole získáte ideálně při zápisu do vyššího ročníku. Teprve poté se opět vypravte na vlakové (autobusové) nádraží. Nezapomeňte občanku a fotografii. Dopravce vám dá na žákovský průkaz kolek a fólii (cena je 40 Kč) a můžete začít využívat slev.

Krok 5

Ve vlaku, v autobuse Když si kupujete lístek, vždy řekněte, že máte studentskou slevu. Například: Olomouc- Praha hl. nádraží, na studentský (žákovský) průkaz. Průkaz mějte při jízdě vlakem/autobusem vždy u sebe!

Krok 6

Zpáteční lístek Pokud se vracíte do druhého dne do půlnoci od zakoupení lístku (například jedete do školy jen na jeden den), průkaz vám nebrání v tom, abyste využili ve vlaku zpáteční jízdenky. Využijete tak dvou slev- slevy vyplývající z průkazu i ze zpátečního lístku

Tipy

Fotografie nemusí být nová od fotografa. Například si stačí naskenovat na fotopapír a vytisknout nějakou starší (na které ale jdete poznat).


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-ziskat-zakovsky-prukaz.html