jaktak.cz

Jak cestovat s kočkou | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak cestovat s kočkou | rady. Všichni, kteří vlastníme kočku víme, že kočka je vyloženě pohodář a miluje svůj domov, někdy pomalu více než nás. Každá kočka má ráda své pohodlí a většinou se ho nerada vzdává, proto bývá domluva s kočkou komplikovanější, pokud se rozhodnete vyrazit na dovolenou a vzít ji s sebou. Ne u všech koček to ale musí být problém. Záleží na její konkrétní povaze, jestli je zvědavá a dobrodružná, nebo naopak plachá a bojácná.

Co je potřeba

Než odjedete s kočkou na dovolenou, předem zvažte, jestli je to bezpodmínečně nutné a jestli by nebylo pro kočku lepší, sehnat jí hlídání. Kočka není na hlídání náročná, stačí vyměnit záchůdek, nakrmit ji, dát ji k dispozici vodu na pití, občas jí pohladit. Kočka bude sama ráda, že má byt pro sebe a že bude mít klid na lenošení. Samozřejmě, že za pár dní bude ráda, že za ní zase dojedete a budete se s ní mazlit. Pokud se ale rozhodnete brát si kočku s sebou, mějte na paměti pár důležitých zásad:

Krok 1

Většina koček, až na výjimky, nerada cestuje. Proto je důležité na cestování kočku pomalu navykat už od kotěte.

Krok 2

Jako cestu, která sice není za dobrodružstvím, ale je důležitá, se dá považovat cesta k veterináři, cesta na výstavy. A proto je dobré kočku na cestování zvykat.

Krok 3

Plánujeme-li s kočkou delší cestu, 5 hodin před cestou jí nekrmíme ani nenapájíme. Je lepší, abyste den před cestou kočku nekrmili žádným projímavým jídlem, ale spíše suchou stravou - granulemi.

Krok 4

Kočky jsou od přírody plaché a často se leknou neznámého hluku. Určitě si na převoz kočky pořiďte přepravku. Nejlépe plastovou, která ji bude chránit ze všech stran a kočka se tak bude cítit bezpečněji. Pokud si myslíte, že vám na krátký převoz k veterináři bude stačit vzít kočku do ruky, věřte, že by to nebyl moc dobrý nápad. Kočka se lehce může leknout, poškrábat vás, utéci vám. Zvláště, když bude čekárna plná neznámých psů. Nestresujte proto zbytečně vaši kočku více, než je třeba, a pořiďte ji na převozy přepravku.

Krok 5

Pokud s kočkou cestujete, zaměřte se i na roční období. Pokud bude venku zima a máte kočku, která je zvyklá na byt, přehoďte přes přepravku deku, ručník, nebo ji dejte do cestovní tašky. Pokud je naopak horko, udělejte vše proto, aby kočka v přepravce nezůstávala na slunci.

Krok 6

Pokud s kočkou cestujete delší dobu, je lepší po nějaké době kočku z přepravky vytáhnout a nechat ji se protáhnout, ale nejlépe v zavřeném autě. Vždy u nich hrozí, že se něčeho leknou a utečou vám, v těchto případech nespoléhejte na její přítulnost, ale na její pudy a vždy ji mějte bezpečně zavřenou tak, aby vám neutekla. Popřípadě v těchto situacích můžete použít vodítko pro kočky. Na vodítko je ale potřeba kočku zvykat. Pokud vodítko nasadíte kočce poprvé až na cestě, nedivte se, že bude ještě ve větším stresu.

Krok 7

Kočky snáší cestování bez zdravotních problémů. Pokud se vám ale bude zdát kočka neklidná, mluvte na ni klidně, pohlaďte ji, aby se uklidnila, popřípadě ji dopřejte dostatek čerstvého vzduchu.

Krok 8

Co se týče prášků proti nevolnosti, u koček se moc nedoporučují, zejména proto, že jejich dávkování je u nich obtížné.

Krok 9

Pokud máte kočku na zahradě, která je zvyklá na svůj revír a na volnost, mohl by být problém v tom, že ji zavedete do nového prostředí. Kočka se vám může zatoulat, popřípadě se jí může něco stát, něco, na co sama nebyla ve svém revíru zvyklá. Pokud ji zase necháte zavřenou v bytě, bude strádat a bude chtít jít ven a mít svoji volnost, na kterou je zvyklá.

Krok 10

Pokud máte kočku v bytě, není to zase takový problém ji vzít s sebou. Necháte ji zavřenou tam, kde budete ubytováni. Nepouštějte ji ale ven, mohla by vám utéci.

Pro kočku je ve většině případů nejlepší, pokud ji necháte doma, v jejím známém prostředí a poprosíte někoho z rodiny nebo kamarádů, aby se o ni každý den postaral. Ušetříte tak své kočce zbytečný stres, který by díky cestě a novému prostředí měla.

Kočka je plachá a zalekne se kdejakých zvuků, cítí se být v ohrožení a první, co udělá je to, že uteče. Hlídejte si proto svoji kočku vždy, když bude na neznámém místě.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-cestovat-s-kockou-rady.html