jaktak.cz

Jak a kde správně pěstovat pomněnkovec velkolistý | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak a kde správně pěstovat pomněnkovec velkolistý | rady. Je to u nás poměrně málo známá rostlina, která si nenárokuje zvláštní péči. Své příznivce si může získat modrými jemnými kvítky velmi podobnými pomněnce a také výraznými listy. Pomněnkovec pochází z horských lesů západního Kavkazu. V našich zahrádkách dosud příliš nezdomácněl.

Co je potřeba

několik exemplářů rostliny

rýč

konev

pracovní rukavice

Krok 1

Tato trvalka je vhodná pro polostinná stanoviště, pokud jsme pro ni zvolili stanoviště spíše slunné, musí mít neustále dostatek vláhy v půdě. Jestliže trpí jejím nedostatkem, svěsí listy, aby co nejméně vlhkosti vypařovala. Dobře roste i v suchém stínu. Obvykle ji tedy vysazujeme do popředí záhonů, případně pod stromy.

Krok 2

Pokud nás rostlina zaujme natolik, že zatoužíme mít vícero exemplářů, získáme je dělením na podzim nebo na jaře. Množíme je dělením trsů nejlépe v březnu, semena sejeme ihned po dozrání. Nejlépe se jim bude dařit na vlhčích místech u vodních partií.

Krok 3

Jsou známy různé kultivary této rostliny : Brunnera macrophylla 'Jack Frost'- okrasná listem, vypadající jako namrzlá, mrazuvzdorná až do -34°C, výška 20 – 3cm Brunnera 'Henry’s Eyes' - bílé okraje jednotlivých květů nebo obrácená varianta bílý květ a modré okraje okvětních lístků Brunnera 'Hadspen Cream' - nádherná kresba žilnatiny listů a panašování Brunnera 'Langtrees' - výška 30 - 40 cm zdobí ho stříbřité skvrny Brunnera 'Variegata' - strakatý list, bílé květy Brunnera 'Dawsons White' - bílé květy Brunnera 'Looking Glass' - béžové listy se zeleným žilkováním a okrajem

Krok 4

Použití: na okraje záhonů, pod stromy, na vlhčí místa. Životnost: rostlina vytrvalá, vysoká do 30 cm (s květem do 50 cm).


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-kde-spravne-pestovat-pomnenkovec-velkolisty-rady.html