jaktak.cz

Jak a kde pěstovat bambusy | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak a kde pěstovat bambusy | rady. Víte jak pěstovat bambus? Bambus je vlastně tráva se schopností dřevnatět. Většina druhů je tropická nebo subtropická. Dřevnatění bambusu umožňuje vyrůst mnohem více, než jsou toho schopny trávy. Bambusy jsou nepřekonatelné jako velké výrazné exotické rostliny. Pokud jim dobře vybereme společníky, dojem z nich se nikterak nezmenší, naopak.

Co je potřeba

rýč

sazenice bambusu

konev se zálivkou

Krok 1

Tam, kde je prostor neomezený, lze bambusy vysázet samostatně a pak, když vytvoří lesík, lze jimi vysekat pěšinu. Tu pak zasypat štěrkem. Přidáním oblázků se dojem ještě zesílí. Jelikož se do pěstování zavádějí stále nové druhy, rozšiřuje se i různorodost ve výšce, velikosti listů stébel, barvě a vzhledu bambusů.

Krok 2

Druhy, které tvoří trsy, se šíří do stran poměrně pomalu. Kořeny bambusu se větví a vytvářejí nové trsy v krátkých vzdálenostech. Odnožující druhy vysílají nové výhony z rychleji se šířících kořenů ve větších vzdálenostech a bývají invazivní.

Krok 3

Bambusy lze sázet také do nádob, vypadají v nich neobyčejně přitažlivě. Péče o ně je snadná - nesmějí se nechat vyschnout. Na dno květináče - nejlépe v přírodních barvách - dejte drenáž štěrkovou nebo z hliněných střepů, na to vrstvu hlinitého substrátu. Povrch kořenového balu musí ležet 3 – 4 cm pod okrajem květináče. Po vyjmutí z dočasného obalu rozvolněte kořeny, abyste umožnily jejich rozrůstání do půdy. Odřízněte také všechny příliš dlouhé oddenky. Rostlinu umístěte do středu, nasypte substrát kolem rostliny a jemně jej utlačte prsty. Na kořenovém balu by měly být tak 2 – 3 cm substrátu.

Krok 4

Prostokořenné bambusy vysazujeme ihned, aby jim neoschly kořeny. Rostliny by brzy uhynuly. Pokud to neuděláme, musíme umístit kořenovou část do igelitového sáčku, aby si udržely vlhkost. Smícháme vykopanou půdu na dně jámy s několika hrstmi zahradního kompostu. Vyjměte rostlinu z obalu, položte ho na vrstvu směsi půdy a kompostu a držte přitom rostliny ve svislé poloze. Postupně přidávejte po hrstech půdní směs a zapracujte ji do všech mezer. Zeminu dokonale utlačte, nenechejte žádné otvory se vzduchem. Srovnejte úroveň půdy, udusejte ji a zalijte.

Krok 5

Většina trav a bambusů dokáže odolávat suchu od doby, jakmile se ujmou. Čerstvě zasazené rostliny by se však během prvního léta měly udržovat v neustálém vlhku. Je lépe rostlinu zalévat dvakrát týdně a to vydatně. Lépe je zalévat přímo ke kořenovému systému a vyhnout se při zálivce listům.

Krok 6

Bambusy v nádobách přihnojujeme pravidelně při zalévání a nebo po povrchu rozházíme granulované hnojivo, které se bude postupně rozpouštět. Bambusy v nádobách vyžadují častější zálivku než volně rostoucí rostliny v záhonech.

Krok 7

Pokud vám bambus vyroste příliš vysoko, zkracujte jej ustřižením těsně nad uzlinou. Je-li příliš olistěný, odstřihněte některé větve celé, abyste rostlinu prosvětlili.

Tipy

Výsadbou bambusu lze také v zahradě leccos zamaskovat, například: kompostér, kout s popelnicemi, část plotu a nebo zahradní kůlnu.

Varování

Upozornění: žloutnutí listů bambusů během zimy je zcela normální. Žluté listy odstraňte, aby rostliny vypadaly upraveně.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-kde-pestovat-bambusy-rady.html