jaktak.cz

Jak pěstovat konifery ze semen | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat konifery ze semen | rady. Pěstovat konifery ze semen a ještě k tomu na balkóně nebo na zahradě? Proč ne!? Stačí kvalitní semena a odpovídající péče, to jsou dvě základní podmínky pro pěstování jehličnanů.

Co je potřeba

semena jehličnanů
rašelinové květináčky
výsevní substrát

Krok 1

Jehličnany rostou poměrně rychle, a tak již za pár zim budete mít na zahradě exempláře, jimiž se budete moci pyšnit. Jistě vás také bude těšit pocit, že jste si tyto stromy vlastnoručně vypěstovali, pokud použijete metodu pěstování ze semen.

Krok 2

Vzcházení semenáčků jehličnanů je poměrně zdlouhavá záležitost, a tak je třeba se obrnit dostatečnou mírou trpělivosti. Někomu se osvědčuje nejvíce zasazení semínek přímo do hlíny. Nezmění se tak klíčivost a navíc se téměř eliminuje možnost poškození velice jemného kořínku při přesazování nové rostlinky. Jako téměř ideální se jeví zasadit semínka přímo do rašelinových květináčků, které můžete ve specializovaných obchodech zakoupit přímo při nákupu semen. Tyto rašelinové květináčky potom celé vložíte do větších květináčů.

Krok 3

Například jalovec můžeme s úspěchem pěstovat ze semen. Zralá semena jehličnanu vyséváme do studeného pařeniště začátkem podzimu, semenáčky přesadíme na sadbový záhon a za jeden až dva roky na stálé místo. Pěstujeme samčí i samičí jedince. Předmětem sběru a nákupu je u nás oficiálně plod neboli jalovčinka.

Krok 4

Semena v suchu skladovaná před výsevem máčíme 24 – 48 hodin v čisté vodě, rašelinném výluhu nebo stimulačním roztoku (dle návodu výrobce). Semena jehličnanů lze nechat bobtnat nebo předklíčit ve vrstvě mokrého písku, který častěji převrstvujeme, nebo jen volně rozložená a často kropená na parapetu ve skleníku.

Zvláště v případech, kdy pomýšlíme na vytvoření živého plotu a očekáváme od živého plotu vytvoření jednolitého tvaru, nedoporučujeme domácí množení ze semínek. Tento způsob je sice velmi levný, poměrně rychlý a výnosný, ale potomstvo získané výsevem není vyrovnané. Rozdíly v růstu se často projeví až po několika letech, kdy jsou některé rostliny široké, jiné řídké, některé bujné a další zase neduživé. Náprava v souvislém porostu je pak velmi obtížná a nákladná.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-konifery-ze-semen-rady.html