jaktak.cz

Jak na vánoční stolování | rady, tipy, inspirace

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak na vánoční stolování | rady, tipy, inspirace. Vánoce jsou synonymem lidské blízkosti i souznění, radostí dětí a specifické zimní krásy a nálady. Ke všeobecnému souladu těchto krásných svátků patří dekorace a slavnostně prostřený stůl. Stolování o vánočních svátcích je takřka dominantou všeho dění, vše je sváteční, stůl je krásně prostřený. Vždyť taky příprava, nakupování, vaření a pečení vyžadovaly dost invence a snažení, abychom si právě nyní, v čase vánočním, v pohodě a klidu všechny ty dobrůtky užili a vychutnali. Na vánočním stolování si tedy rádi dáváme záležet.

Co je potřeba

  • sváteční ubrus
  • aranžmá
  • ubrousky
  • svícen
  • květina
  • váza

Krok 1

Vánoční dekorace stolu – aranžmá

Ozdobíme stůl vánoční dekorací, která vydrží po celou dobu Vánoc. Návodů na aranžmá je spousta, pokud si nejsme jisti s naší kreativitou, není až tak podstatná. Jednoduché vánoční aranžmá zvládne každý. Stačí větvička jehličí s několika přírodními ozdůbkami – šišky, jeřabiny, bukvice, plátky citronu nebo pomeranče, pentličky. Působivá je lodička ze stromové kůry, ve které může být jemné aranžmá zasazeno. Je osvědčené volit nižší dekorace a malé (nízké) vázy, které nepřekážejí ve výhledu a nepůsobí na stole rušivě. Přimluvila bych se k nějaké elegantní živé květině ve váze, třeba bělostné lilii. Nevolíme květiny vysoké, třeba růže, ani takové, které mají výrazný odér a u jídla by mohly být nežádoucí.

Krok 2

Sváteční ubrus a prostírání

Základem je samozřejmě sváteční ubrus. Na ubrusu by pak nemělo chybět ani prostírání, sváteční talíře a příbory a hezké, nejlépe broušené skleničky. Na slavnostní stůl patří i sklenice na víno a ubrousky. Dobře se vyjímá na stole mísa s ovocem a na slavnostním tácku cukroví. Naaranžované ubrousky, nejlépe vypadají látkové, laděné do jednoho tónu s celkovou estetikou stolové dekorace, mohou zůstat na stole po celou dobu Vánoc. Papírové ubrousky použijeme při stolování také k praktickému využití, kdežto látkové nám většinou poslouží jako dekorace. Buďme kreativní, dají se složit tak, aby splnily vynikající estetický záměr. Viz například video-návod: Jak poskládat ubrousek do tvaru sněhové vločky

Krok 3

Bez vánoční svíčky by to nešlo

Na svátečně prostřený vánoční stůl patří svíčka nebo svícen. Rozžehnutá svíčka působí důvěrně a vytváří intimní světlo domova. Svíčky vybíráme klasické v jednoduchých liniích a ladících barvách. Ale řekněme si, dlouhé bílé svíce jsou nepřekonatelné. Podle typu stolu zvolíme svícen. Na rustikální stůl se bude hodit svícen stylový, tepaný. K modernímu stolu by se hodil svícen dobový, moderní. Vyzkoušejte si vyrobit také svícen ze zavařovací sklenice podle návodu JakTak.cz.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-na-vanocni-stolovani-rady-tipy-inspirace.html