jaktak.cz

Jak pěstovat čemeřice | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat čemeřice | rady. Dokážou se prodrat na světlo i přes silnou sněhovou přikrývku a patří k těm prvním květům, které zkrášlí naši zahradu po zimě. I proto si získaly čemeřice náš obdiv. Návod na pěstování čemeřic krok za krokem.

Krok 1

Při pěstování čemeřic je třeba si uvědomit, že se jedná o jedovaté rostliny. Proto je potřeba dbát opatrnosti při péči o ně i při řezu a případném použití čemeřic v dekoracích.

Krok 2

Čemeřici vyhovuje hlinitá půda s bohatým obsahem humusu (pH okolo 7) a umístění v polostínu až stínu. Rostlinu lze množit dělením, a to na jaře po odkvětu. Jednotlivé oddělky by měly mít alespoň 4 pupeny a sází se na venkovní záhony asi 30 cm od sebe.

Krok 3

Pokud čemeřici v první polovině listopadu vyjmete ze záhonu a umístíte do skleníku vyhřátého na 6 až 8 °C, dočkáte se možná vykvetení čemeřice o Vánocích, tj. asi během 40 dní, při teplotách do 17 °C (ne vyšších) i dříve, ale kvalita květů čemeřice může být horší.

Krok 4

Paradoxně odrůda Helleborus Niger, čili čemeřice černá, má bílé květy. Má vytrvalé listy a květy až odkvetou, tak zezelenají. Je vysoká 30 – 40 cm. Čemeřice černá kvete v únoru až březnu, pokud je mírná zima, tak kvete i dříve. Čemeřice černá patří v našich zahradách k těm nejčastěji pěstovaným odrůdám.

Tipy

I když nejrozšířenější je u nás pěstování čemeřice černé, vyzkoušejte pěstovat i další zástupce rodu čemeřic. Jsou to čemeřice korsická, čemeřice smrdutá, čemeřice sivozelená, čemeřice vonná, čemeřice východní, čemeřice nachová nebo také čemeřice zelená.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-cemerice-rady.html