jaktak.cz

Jak pěstovat kamélie | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat kamélie | rady. Pro Evropana má kamélie nádech exotiky. Neznámá nám však není. Kamélie je vlastně rostlina blízce příbuzná s čajovníkem. Bývá nazývána čínskou nebo taky japonskou růží. Z Dálného východu v 18. století byly do Evropy dovezeny první rostliny. Jak kamélie pěstovat? Tady jsou tipy a rady.

Co je potřeba

vhodná nádoba
substrát na rododendrony a azalky

Krok 1

Ideálním prostředím pro kamélii je chladný skleník. Ten však nemá k dispozici každý, a tak anebo právě proto většina z nás je pěstuje jako přenosné rostliny v nádobách. Přes léto je kaméliím nejlépe venku, na čerstvém vzduchu. Na zimu je však musíme přestěhovat do domu.

Krok 2

Koncem května vyneste kamélii ven, na chráněné polostinné místo. Venku by měla zůstat co nejdéle, avšak pouze do prvních mrazíků. Za mrazivých dnů nemohou zůstat venku ani odolné kultivary. Kořeny v nádobě jsou totiž citlivé a promrznutí balu by je mohlo nenávratně poškodit. V zimě jim vyhovuje nejlépe nízká teplota mezi 0 až 5°C.

Krok 3

Kamélie se množí běžně řízky. Tyto však koření velmi dlouho a špatně. Ideální doba na řízkování je únor až březen a pak až srpen. Řízky tedy upravíme na délku 6 až 8 cm a nasázíme je do předpřipravené půdní směsi. Tu získáme promícháním rašeliny a písku v poměru 1 : 1. Řízky pak překryjeme vhodnou sklenicí. Tím jim k zakořeňování vytvoříme příznivější klima, a to za teploty kolem 25°C. Mladé zakořeněné rostlinky pak přesadíme do malých květináčů. Pro zalévání je nejvhodnější měkká dešťová voda. Pro vysazení do zahrady se hodí pouze rostliny s již vyzrálým dřevem, což mohou být nejdříve po čtyřech letech. Stanoviště by nemělo být vystaveno přímému slunci, to by mohlo spálit lesklé listy.

Krok 4

Kamélie se spokojí s poměrně malým božstvím hnojiva, neboť rostou jen od dubna do července. Kamélie v květináčích přihnojujte v těchto měsících jedenkrát týdně hnojivem pro rododendrony rozpuštěným v zálivkové vodě. Taktéž jim však můžete dopřát speciální hnojivo pro kamélie a azalky.

Krok 5

Jelikož vítr stále zelené koruny kamélií vysušuje, mělo by být stanoviště chráněné. Místo u zdi jim poskytne teplo a ochranu před studeným větrem. Taktéž ideálními bariérami mohou být živé ploty. Ale pozor, na příliš tmavých místech vytvářejí rostliny jen velmi málo poupat.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-kamelie-rady.html