jaktak.cz

Jak na ječné zrno | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak na ječné zrno | rady. Ječné zrno na víčku oka je nepříjemná a bolestivá záležitost. Prvním příznakem tvorby ječného zrna je pocit, jakoby na okraji očního víčka drhlo nějaké cizí tělísko. Postupně dochází ke zvýšenému slzení a k bolestivějšímu otékání postiženého víčka. Místo je většinou zarudlé. V pokročilém stádiu tvoření ječného zrna se v místě postižené žlázky vytvoří hnisavý pupínek.

Krok 1

Urychlete hojení

Teplo podpoří a urychlí zánětlivý proces na očním víčku a dojde dříve ke spontánnímu vyprázdnění nahromaděného hnisu. Ten se brzy nato provalí na zevní nebo vnitřní stěně víčka, kdy se vám velice uleví, vymizí tlak, bolest, otok. Po odtoku hnisu dochází k rychlému vyhojení bez tvorby jizvy. Teplo mokré - chomáček buničiny namáčíme v teplém mléce nebo vodě a přikládáme na postižené oko. Po chvilce zchladnutí vymáčkneme z buničiny tekutinu a namočíme znovu, opakujeme několikrát. Teplo suché - použití soluxu, elektrické dečky nebo fénu (jen mírný stupeň zahřívání)

Krok 2

Vyhledání lékaře

Při doprovodných potížích a silném zánětu s prudkým zarudnutím víčka, silných bolestech a zvýšením teploty je nutné navštívit lékaře, nejlépe očního. Mohlo by hrozit nebezpečí vážných komplikací. Lékař může provést i testy na hladinu cukru v krvi, neboť časté opakování zánětu ječného zrna může signalizovat, že trpíte cukrovkou. Lékař předepíše antibiotickou nebo dezinfekční mast a doporučí použití tepla. V případě, že na toto opatření ječné zrno nereaguje, lékař provede malý vpich a okamžitě dojde k odtoku hnisu.

Krok 3

Nepodceňte vážné příznaky

Některé projevy a komplikace, které ječné zrno provází, jako třeba zduření místních lymfatických uzlin, rozšíření zánětu na celý oční důlek nebo horečka, vyžadují léčbu antibiotiky. Mohou být v podobě masti nebo v tabletách. Je to prevence, aby se zánět nerozšířil řídkým vazivem do okolí.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-na-jecne-zrno-rady.html