jaktak.cz

Jak pěstovat kiwi | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat kiwi | rady. Pěstování kiwi je možné i v našich podmínkách, podle odrůdy kiwi na zahradě nebo jako pokojovou rostlinu. Pěstování kiwi je ideální u pergoly, při letním posezení stačí natáhnout ruku a čerstvé a šťavnaté kiwi si utrhnout. Pěstování kiwi je obvykle bezproblémové a jednodušší, než by se mohlo zdát, stačí si pamatovat těchto několik zásad.

Krok 1

Stanoviště pro pěstování kiwi

Pro pěstování kiwi vyberte takové místo na zahradě, aby se rostlina vyjímala. Ideálním místem je u pergoly nebo plotu. Kiwi se daří na slunném stanovišti až polostínu. Má rádo dobře propustnou půdu. Ideální půda pro pěstování kiwi má pH 5,5 až 6,0. Kiwi pěstujeme v hluboké, dobře odvodněné půdě. Kiwi je totiž citlivé na stojaté vody, jsou-li kořenové systémy kiwi ve vodě déle než 3 dny, vážně se poškodí.

Krok 2

Odrůdy kiwi

Kiwi, které kupujeme v obchodech, je plodem aktinídie ovocné (Actinidia deliciosa). Původně pochází z Číny, k nám se dováží většinou z Itálie. Kiwi vhodné k pěstování v našich klimatických podmínkách, je minikiwi neboli trpasličí kiwi. Jedná se o aktinídii význačnou (Actinidia arguta). Minikiwi je vysoce odolná, můžeme ji pěstovat po celý rok venku i jako pokojovou rostlinu. Výhodou minikiwi je samosprašnost, takže nepotřebujete samčí a samičí rostliny.

Krok 3

Předpěstování kiwi

Semena kiwi můžeme sázet po celý rok. Semena kiwi použijeme pro předpěstování rostlin, venku vysázíme až sazenice. Osivo kiwi položíme na substrát, jemně zatlačíme, aby se nám nevyplavilo. Kiwi klíčí čtyři až šest týdnů při teplotě 18 - 22°C.

Krok 4

Pěstování kiwi

Sazenice sázíme zhruba 2 až 4 metry od sebe. Jarní výsadbu uskutečňujeme po ledových mužích. Kiwi vyžaduje oporu, pergola je proto nejvhodnější. Zároveň ji obroste a ozdobí. Zapíchneme oporu. Jakmile kiwi vyroste do výšky okolo 1 metru, je potřeba jej zaštipovat. Zaštipováním kiwi podpoříme růst postranních větví, ze kterých se později vyvinou plodonosné větévky. Postranní výhony zaštipujeme za pátým listem, ostatní výhony zaštipujeme za sedmým listem. Kiwi tvarujeme, aby se nám bujně rozrostlo, obvykle 3x ročně. Dbáme na vhodnou zálivku zejména v létě, protože kořeny kiwi jsou uloženy mělce pod povrchem. Můžeme mulčovat.

Krok 5

Množení kiwi

Kiwi rozmnožujeme semeny nebo řízkováním. Zakořeněné řízky kiwi můžeme vysazovat od jara do podzimu.

Krok 6

Použití kiwi

Kiwi pěstujeme pro šťavnaté plody. Kiwi obsahuje vysoké množství vitamínu C, postačí konzumovat 1 kiwi denně, abyste přijali doporučenou denní dávku vitamínu C. Kiwi podporuje látkovou výměnu, zpevňuje cévy a žíly, posiluje imunitní systém a zlepšuje vidění. Uvolňuje stres, zvyšuje schopnost soustředit se a podporuje tvorbu hormonů pro dobrou náladu. Dále konzumace kiwi přispívá ke zdravé funkci srdce a svalů, k růstu kostí, pomáhá při krvácení z dásní, parodontóze. V kuchyni můžeme kiwi zužitkovat do kompotů, dezertů, připravit z nich džusy a koktejly.

Kiwi přitahuje kočky, které mohou drápáním poškodit kůru rostliny.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-kiwi-rady.html