jaktak.cz

Jak odstranit vodní kámen | tipy

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak odstranit vodní kámen | tipy. Vodní kámen se usazuje na stěnách nádob, kde zůstává voda, která je různě zahřívána anebo také i ochlazována. Vzniká tam, kde je tzv. tvrdá voda a jejíž teplota nepřesáhne 100°C. Základem vodního kamene je uhličitan vápenatý a je způsoben změnou rovnováhy mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého. Vodní kámen vzniká pak při změně teploty a vyloučením vody. Vodní kámen nejenže vypadá nevzhledně, ale pokud se jej nebudete pravidelně zbavovat, můžete si zničit i různé domácí spotřebiče a bytové součásti. Víte, jak vodní kámen odstranit?

Co je potřeba

  • žínka
  • vata
  • kyselina citronová
  • ocet
  • utěrka
  • kelímek
  • voda

Krok 1

Existuje několik technik, jak na vodní kámen. Některé jsou více, či méně účinné. Může se jednat například o broušení či užívání složitých a drahých chemických prostředků. Ty ale mohou povrch porušit. Nejúčinnějšími látkami proti vodnímu kameni jsou stejně obyčejná kyselina citrónová a klasický ocet. Obě látky mají společného to, že se jedná o kyselé látky, které vodní kámen naruší.

Krok 2

Vodní kámen v barevné vaně, na dlaždicích a jiných površích

Pokud se vodní kámen objeví na vaně, zkuste jej otřít hadříkem namočeným v džusu. Obvykle to však není tak jednoduché, abyste se jej zbavili, je nutné jej nechat namáčet v kyselém roztoku hodinu i více.

Krok 3

Vodní kámen v rychlovarné konvici a kávovaru

Naplňte konvici z ¼ octem anebo kyselinou citronovou a nechte působit 1 hodinu. Pak dolijte do nádoby vodu a svařte. Vylijte z ní vodu, dříve než vychladne, a pak ještě několikrát konvici propláchněte studenou vodou. Je nutné odstranit veškeré zbytky citronové šťávy a octa. V kávovaru nechte proces proti vodnímu kameni projet bez kávy pouze s citronovou anebo octovou vodou a následně i bez ní. S čistou vodou proces opakujte 3x. A následně ještě nádobu několikrát propláchněte čistou studenou vodou.

Krok 4

Vodní kámen v myčce a pračce

I zde citron a ocet udělá efektivně skvělou práci. Odstraní nejen vodní kámen, ale veškeré škodlivé usazeniny, které se uvnitř nashromáždily v průběhu jejího praní. Na čištění od vodního kamene použijte velký hrníček octu anebo citronové šťávy, kterou vlijete do prostor, kam běžně dáváte prací prostředek. Pak pusťte normální prací cyklus bez oblečení. V myčce ocet či šťávu nelijte do dávkovače, ale spíše do spodní části stroje, a také nechte projet jeden mycí cyklus.

Krok 5

Vodní kámen na vodovodních kohoutcích

S vodovodním kohoutkem to není jednoduché. Ideální je, když plastový hrníček s octem nasadíte na kohoutek, pak vezmete utěrku a zavážete ji okolo nádoby a kohoutku a necháte působit 1 hodinu. Na hrdlo vodovodu může mít efekt i to, že citronovou šťávu či ocet dáte na vatu. Vatu posléze omotáte podél vodovodního řádu, zafixujete a necháte hodinu působit. Pak vše sundejte a otřete čistou vodou. Pokud tam ještě nějaký vodní kámen zůstal, vezměte žínku namočenou do šťávy a jemně drhněte.

Krok 6

Vodní kámen v toaletě

Vodní kámen v toaletě je nevzhledný a působí, jako byste se o toaletu nestarali. Přitom za něj může tvrdá voda. Jaké máte možnosti při jejím odstraňování? Myslíte si, že i zde je účinný ocet? V současné době existuje již celá řada drahých přípravků, které slibují jeho odstranění. Některé jsou účinné a jiné neúčinné. Chcete ušetřit a uvažujete o levnějších možnostech? Jsou zde vůbec?

a) Jednou možností odstranění vodního kamene je drhnutí kartáčem.

b) Další možností jsou tablety na zubní protézu, kterou vhodíte do záchodové mísy a necháte působit přes noc. Postačí vám ty nejlevnější. Toto čištění opakujte 1x týdně.

c) Ocet anebo citronová šťáva představují ty nejlevnější dostupné prostředky, s nimiž se můžete vodního kamene úspěšně zbavit. Nalijte do záchodu dva šálky octa anebo šťávy a nechte působit přes noc. Ráno pak již stačí toaletu pouze kartáčem vytřít. Pokud chcete účinek zintenzivnit, přidejte do mísy ještě i několik lžiček jedlé sody. Jedlá soda zbaví toaletu zápachu. Opakujte jednou týdně.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-odstranit-vodni-kamen-tipy.html