jaktak.cz

Jak pěstovat ostružiny | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat ostružiny | rady. Ostružiny jsou, jak je známo, plody ostružiníku. A pochutnat si na ostružinách můžeme i doma – stačí začít pěstovat ostružiník. Plody ostružiníku patří mezi důležité léčebné drogy/suroviny a jako potravina mezi plody, jejichž zvýšená konzumace by se měla stát jedním z důležitých cílů zdravé životosprávy. Utrhnout si ostružiny na zahradě – to je prostě báseň. Zkuste to i vy.

Krok 1

Pěstování ostružiníku - vhodné stanoviště

Ostružiníku se dobře daří v humózní, dobře propustné, nepřemokřené a na živiny bohaté půdě. Ostružiníku se daří prakticky na kterékoli zahradě se středně těžkou půdou. Ostružiník pěstujeme na slunném stanovišti.

Krok 2

Pěstování ostružiníku ze semen semena ostružiníku nejdříve namočíme na dva dny do vody, aby změkla. Poté jsou semena ostružiníku připravena na výsev. Semena ostružiníku zasadíme do substrátu pro ovocné stromy, klíčení urychlíme igelitem.

Krok 3

Příprava půdy na pěstování ostružiníku

Půdu před samotným vysazováním zkypříme a hnojíme chlévskou mrvou, odstraníme plevele. Ostružiník vysazujeme na podzim, půdu připravíme už v srpnu nebo září.

Krok 4

Výsadba ostružiníku na zahradu

Na zahradě vysazujeme jednoleté výhony ostružiníku se dvěma až třemi adventivními pupeny, umístěnými na podzemní části oddenku. Ostružiník vysazujeme zhruba na vzdálenost 50 cm od sebe, v řádcích alespoň 2 metry od sebe.

Krok 5

Řez ostružiníku

Řez ostružiníku je podstatný pro dobré plození. Pruty, které odplodily, musíme odstraňovat. U odrůd remontantních, které rodí na podzim a v červnu, postupujeme tak, že po odplození podzimních plodů, které jsou umístěny na vrcholku, prut uřízneme tam, kde jsme měli plody. Další rok se v tomto místě pruty rozvětví.

Krok 6

Výběr známějších druhů

ostružiník maliník (Rubus idaeus)

ostružiník ojíněný (Rubus occidentalis)

ostružiník křovitý (Rubus fruticosus agg.)

ostružiník moruška (Rubus chamaemorus)

ostružiník ježiník - ostružiník sivý (Rubus caesius)

ostružiník arktický (Rubus arcticus)

ostružiník vonný (Rubus odoratus)

ostružiník skalní (Rubus saxatilis)

ostružiník jilmolistý (Rubus ulmifolius)

ostružiník japonský (Rubus phoenicolasius)


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-ostruziny-rady.html