jaktak.cz

Jak pěstovat diviznu | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat diviznu | rady. Divizna je krásná solitérní květina, která dovede zkrásnit celou zahrádku či skalku. Divizna je také léčivá bylina, která roste volně na rumištích, skládkách, podél cest, v příkopech, na lesních pasekách, skaliscích, lomech a strmých stráních. Tato rostlina prostě miluje komplikace. Pokud si chcete zkrášlit svou zahrádku, zkusit si vypěstovat svou vlastní diviznu vůbec není špatný nápad.

Co je potřeba

• Kvalitní osivo divizny
• Nějaké zajímavé místo
• Motyku
• Vodu

Krok 1

Kam zasadit diviznu? Divizna toho příliš mnoho nepotřebuje, nechce dokonce ani obzvlášť bohatou půdu na živiny. Taková výživná půda totiž divizně škodí. Ideální půda pro diviznu je sušší dobře propustná.

Krok 2

Před zasetím osiva divizny je zapotřebí půdu dopředu připravit. Připravená půda by měla být prokypřená, zbavená plevele a uhlazená. Semena divizny sejte počátkem dubna na povrch půdy.

Krok 3

Sázet můžete i malé sazeničky divizny. Takovéto sazeničky si můžete nejprve předpěstovat ze semen v pařeništi. Tam vyklíčí při teplotě 20°C do 14 dnů. Malé sazeničky divizen se pak sází v rozptylu 3 x 3 cm. Pokud již mají rostlinky vzrostlé 4 lístky, potřebují pro sebe mít prostor cca 60 x 45 cm.

Krok 4

Divizna nepotřebuje hnojit. Prospívá jí okopávání. První rok stihne divizna pouze pořádně zakořenit, ale kvést vám bude až napřesrok. Divizna kvete od června do září. Jestli chcete diviznu podpořit v kvetení, seřízněte ji sotva doroste půlmetrové výšky.

Krok 5

Divizna je léčivka, která vám pomůže překonat nachlazení, podpoří funkci jater a sleziny, zevně pak pomáhá při řešení revmatických bolestí, léčby oděrek a drobných poranění. Pro léčebné účely sbírejte její žluté květy. Tyto květy se však musí velice rychle (ještě ten den) na sluníčku usušit. Správné usušení divizny poznáte tak, že květ divizny vůbec nezmění barvu.

Krok 6

Po zimě divizny zkontrolujte a uhynulé či zmrzlé vykopejte a nahraďte novými.

Divizna může dorůst až do výšky 2,5 metru. Existuje více než 300 různých odrůd. Léčivá je však u nás pouze ta velkokvětá.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-diviznu-rady.html