jaktak.cz

Jak pěstovat kalanchoe neboli kolopejku | rady

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat kalanchoe neboli kolopejku | rady. Kalanchoe anebo také tradičně česky kolopejka je u nás oblíbená pokojová rostlina, ve své domovině je to sukulentní polokeř. Vedle vánoční hvězdy je i kalanchoe ve světě uznávanou vánoční květinou. Pozitivní na ni je i to, že její pěstování není nikterak náročné. V hlavní roli kolopejka a její pěstování.

Co je potřeba

květináč
substrát
rostlina
voda
hnojivo
clonu

Krok 1

Kalanchoe neboli kolopejka se běžně prodává po celý rok v květinářství. Jde o sukulent, který může kvést výraznými květy (od bílé, přes žlutou, oranžovou, růžovou, červenou i fialovou). Jestli ji chcete pěstovat v bytě, tak počítejte s tím, že nejčastěji vykvétá právě v průběhu zimy. Jestli chcete, aby vám kalanchoe krásně kvetla, nesviťte na ni. Nesvědčí jí nejen domácí světlo, ale i pouliční osvětlení. Problém vyřešíte zakrytím neprůhlednou nádobou anebo krabicí, aby byla osvětlena maximálně 10 hodin. Jestli chcete, aby vám kvetla o Vánocích, začněte ji od světla odstavovat 4 – 6 týdnů před vánočními svátky.

Krok 2

I přesto všechno kolopejka vyžaduje hodně světla a to právě v zimě, v létě pak polostín. Pokud svítí slunce víc, jak má, tak listy zhnědnou. V zimě dobře snáší teplotu okolo 15 stupňů Celsia. Květy se kalanchoe tvoří, když je teplota místnosti mezi 18 – 20 stupni Celsia.

Krok 3

Půda se přihnojuje podobně jako u jiných pokojových květin, jednou za čtrnáct dní hnojivem pro kaktusy. Substrát by měl mít pH okolo 6. Mladé rostlinky kolopejky se přesazují každý rok, ty starší pak jednou za dva až tři roky. Pěstební substrát by měl obsahovat dva díly drnovky, jeden díl listovky, jeden díl kompostové zeminy a jeden díl písku. Je dobré do zeminy přidat trochu dřevěného uhlí a antuku. Květináč kalanchoe potřebuje široký, ale nízký.

Krok 4

Kolopejka se množí pouze řízkováním. Na mateční rostlině vyrůstají nové malé rostlinky, které samy odpadávají na zeminu a okamžitě zakořeňují. Tyto rostlinky můžete vzít a vysadit do vhodného květináče s pěstebním substrátem. Květináč by měl mít velikost a průměru 9 centimetrů. V létě můžete množit kalanchoi i vrcholovými řízky třemi páry listů, tak jako u pelargónií. Po zasazení se přetáhne mikroténový sáček. Rostlinka se občas větrá. Na sáček s rostlinkou nesmí jít přímé světlo, aby se nezapařil. Potřebuje 22 stupňů Celsia alespoň po dobu 3 týdnů.

Při dlouhodobém pěstování je možné rostlinku i tvarovat.

Kalanchoe nejčastěji napadají červci a mšice. Při nadměrné vlhkosti se mohou vyskytnout padlí. Dávejte si pozor na přelévání, protože jinak kalanchoe může začít hnít.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-kalanchoe-neboli-kolopejku-rady.html