jaktak.cz

Jak pěstovat kávovník | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat kávovník | rady. Bez kávy si mnozí z nás neumí představit svůj den, káva k nám přišla z jižní Ameriky, kde roste zcela přirozeně na kávovnících. Dlouhá staletí trvalo, než bylo možné, abychom mohli kávovník pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Dnes je to již naštěstí možné a kávovník se hojně pěstuje v domech i zimních zahradách. Ostatně vyzkoušet si to můžete i vy sami.

Krok 1

Jestli chcete pěstovat kávovník ze semene, musíte si sehnat semeno kávovníku od zkušeného pěstitele, který vám poskytne čerstvou bobuli. Proč? Káva velice rychle ztrácí klíčivost a za měsíc by vám už nevzklíčila.

Krok 2

Semena kávovníku tedy musíte vysít rychle a to i s endokarpem (vnitřní vrstva oplodí). Sejte je do květináče, vždy 2 až 5 do jednoho květináče a zahrňte zeminou. Květináč dejte tam, kde je stabilní teplota pohybující se okolo 25 – 28°C. Semena klíčí 2 – 3 týdny. Až vyklíčí první dva lístky, rozsaďte jednotlivé rostlinky do samostatných květináčů o průměrné velikosti 10 cm.

Krok 3

Kávovník sázejte (ať už semena anebo rostlinu) do dobře propustné zahradní směsi bohaté na živiny s pH7. Jestli chcete pro kávovník udělat to nejlepší, přidejte do zeminy i dřevěné uhlí a nezapomeňte vytvořit dostatečnou drenáž na dně květináče (na dno dejte keramzit, štěrk anebo střepy z hliněného květináče).

Krok 4

Kávovník dejte tam, kde je světlo, teplo a vlhko. Pozor, rozhodně jej neumisťujte na přímé sluníčko, ani ho v létě nestěhujte ven, místo poblíž radiátoru také není to nejlepší. Kávovník potřebuje stabilní teplotu ve vegetativním období pohybující se mezi 20 až 25°C a v zimě mezi 15 a 18 stupni. Květináč s rostlinou proto umístěte nejlépe na jihovýchodní anebo jihozápadní okno (za záclonu).

Krok 5

Kávovník si vždy řekne o vodu. Jeho potřeba není totiž o pravidelnosti, ale o správném načasování a správném množství. Všímejte si svěšených listů, které vám napoví, kdy kávovník zalít. Jinak kávovník zalévejte podle toho, kde ho máte postavený, a jaké je počasí. Mějte na paměti, že zemina nesmí nikdy vyschnout! V zimě pak omezte zálivku.

Krok 6

Kávovník je velmi náročný na vlhkost, a proto ho v letním horkém období roste. Roste i takový kávovník, který máte případně poblíž radiátoru.

Krok 7

Kávovník potřebuje velké množství živin, a proto jej při pěstování pravidelně přihnojujte, nejvíce v období růstu a tvorby plodů. V této době hnojte každý týden hnojivy s vyšším obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Hnojiva ideálně střídejte. Odborníci všeobecně doporučují užití také hnojivo pro pokojové rostliny okrasné listem.

Krok 8

Kávovník kvete od března do května. Po odkvetení je důležité, abyste dali rostlině čas odpočinout, a proto omezte zálivku a přihnojování.

Krok 9

Při pěstování kávovníku rostlinku musíte řezat, aby měla dostatek dlouhých plodných větví. Pravidelným zastřiháváním podnítíte jejich rašení a také tvorbu listů. Řez provádějte v období těsně před počátkem rašení. Řezem můžete kávovník i tvarovat.

Krok 10

Kávovník rozmnožujte semeny, řízky, rouby anebo také očkováním. Nejjednodušší rozmnožování kávovníku je prostřednictvím řízků, které berte z postranních větví. Řízky zapíchněte do směsi rašeliny a písku a udržujte při stabilní teplotě okolo 23 až 25 stupňů a relativně vysoké vlhkosti (90 %). Kávovník vám zakoření v průběhu 3 až 4 měsíců.

Kávovník přesazujte každý rok na jaře. Plody kávovníku zrají po opýlení cca 8 měsíců, přičemž prvních plodů se můžete dočkat až už čtyřleté rostliny. Je přitom zcela běžné, že rostlina doma kvete, zraje a plodí.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-kavovnik-rady.html