jaktak.cz

Jak pěstovat opuncii | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat opuncii | rady. Pěstování opuncie krok za krokem. Opuncie je kaktus, který přirozeně roste v Americe, v oblasti mezi Mexikem a Kanadou. Možná vás to překvapí, ale lidé opuncii pěstují již víc než 7000 let. U nás v Česku bohužel opuncie venku růst nemůže, jelikož není mrazuvzdorná. To však neznamená, že si opuncii nemůžete vypěstovat. Hledáte-li návod na pěstování opuncie, pak se začtěte dále.

Krok 1

Rostlinu je možné vypěstovat si ze semen anebo z řízků. Pro domácí podmínky je však lepší, když si opuncii koupíte anebo si od někoho řízek přinesete a zasadíte ho do písku, aby rychle zakořenil. Semena lze pořídit například v e-shopu Osiva-semena.cz, 7 ks za 60 Kč. Jak vypěstovat opuncii ze semen? Nejprve semínka namočte na 2 až 3 dny do vody. Poté jsou připravená k vysetí. Vyséváme je na povrch substrátu pro kaktusy. Doba klíčení je individuální, může trvat jeden až dva měsíce.

Krok 2

Opuncii sázejte do hlinito-písčité půdy vytvořené smíšením drnovky, listovky, rašeliny, písku a cihlové drti (kaktus totiž potřebuje dobrou drenáž).

Krok 3

Opuncii umístěte na místo, kde je hodně světla a stabilní teplota držící se okolo 18 až 25 stupňů. V zimě pak teplota nesmí klesnout pod 7 stupňů Celsia. V době letnění chraňte opuncii před větrem a deštěm.

Krok 4

Zálivka opuncii vystačí pouze mírná a v průběhu zimy rostlina zalévat nepotřebuje.

Krok 5

Hnojení opuncii prospěje, jednou za 14 dní rostlinu přihnojte hnojivem pro kaktusy.

Krok 6

Na zimu dejte opuncii do chladu a do sucha.

Krok 7

Opuncie se množí velice snadno pomocí stonkových řízků. Ty vsaďte do písku, kde vám v průběhu 14 dnů zakoření. Množení semeny je v domácích podmínkách doopravdy náročné, ale není nemožné.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-opuncii-rady.html