jaktak.cz

Jak vybrat USB flash disk | rady

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 5 až 10 minut

Jak vybrat USB flash disk | rady. USB flash disk je nejrozšířenější paměťové médium, které je určeno pro přenos dat mezi počítači (notebooky). „Fleška“ zastupuje funkci CD anebo diskety. Velkou výhodou USB flash disku je, že se vleze do kapsy a jeho ovládání je velice jednoduché. Na trhu je však v současnosti tak rozsáhlá nabídka různých flash disků, až se vám může zdát jejich výběr složitý. Pár tipů, podle jakých parametrů si flash disk vybrat, čtěte dále.

Krok 1

Při výběru USB flash disku je rozhodujícím hlediskem kapacita flash disku. Na trhu se běžně prodávají flash disky s kapacitou od 4 GB (což je 1 DVD) až po disky s kapacitou více než 100 GB. Spolu s jeho kapacitou roste i cena. Pro záznam větších dat, jako jsou např. filmy, je dobré pořídit si USB flash disk 32 GB, nejžádanějšími USB flash disky jsou nyní ty s kapacitou 4 GB.

Krok 2

Druhým velice důležitým faktorem je tzv. přenosová rychlost flash diskové paměti. Pomalá rychlost způsobuje zbytečné dlouhé čekání. Pokud chcete vskutku kvalitní a rychlý přenos, kupte si flash disk se zápisem o rychlosti ideálně 20 MB za sekundu a čtecí rychlostí 25 MB za sekundu. Pokud chcete ještě větší rychlost, sáhněte pak raději po externím pevném disku.

Krok 3

Podívejte se také na rozhraní, s jehož pomocí se flash disk napojí na počítač anebo notebook. Nejčastěji to bývá s pomocí USB 2.0 anebo s pomocí nového USB 3.0, který nabízí rychlejší přenos dat.

Krok 4

Při nákupu disku se zajímejte i o formátování. Vůbec nejvíc užívané a univerzální je FAT32, který otevřou všechny soubory. Pozor však, když máte na disku uložený soubor nad 4GB, stává se, že počítač hlásí nedostatek místa, i když tomu tak není. Takto velké soubory je zapotřebí přeformátovat na NTSF anebo eXFAT.

Krok 5

Jestliže na flash disk ukládáte citlivé dokumenty, které by se neměly dostat do nesprávných rukou, jistě oceníte flash disk šifrování anebo dokonce čtečku na otisk prstů. I takové specialitky jsou v obchodech k mání.

Krok 6

Neméně podstatným faktorem výběru USB flash disku jsou rozměry a užitý materiál. Flash disky by neměly být příliš malé, abyste je neztráceli. Ne zrovna nejlepší jsou flash disky s kryty, protože se snadno ztrácí. Lepší jsou uzavíratelné flash disky. Jestli se k flash disku nechováte zrovna citlivě, je dobré zvolit více odolný materiál. V prodeji jsou flash disky odolné vůči otřesům, vodě i chladu.

Krok 7

Ty nejlevnější flash disky jsou dostupné již za cca 150 korun, ty nejdražší se pak prodávají i za 3 300 korun, avšak ty mají kapacitu přes 100 GB.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-usb-flash-disk-rady.html