jaktak.cz

Jak připravit broskvové čatní | recept

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Námi prověřený recept na broskvové čatní: doma připravené broskvové čatní rozšíří naši paletu pikantních pochutin, jejichž „rodokmen“ důvěrně známe. Broskvové čatní domácí výroby je prosto všech chemických konzervantů. Čatní z broskví navíc báječně doplní každý pokrm podávaný s rýží nebo drobnými těstovinami a chuťově pozvedne některá chuťově nevýrazná masa – vepřové a drůbeží. Jak připravit broskvové čatní? Z mnoha možných způsobů přinášíme prověřený recept.

Co je potřeba

broskve cibule, ostrá paprika koření, sůl, ocet, cukr

Krok 1

Čatní (chutney) je pochutina, která si do Evropy našla cestu z Indie přes Anglii, připravujeme z ovoce (jednotlivé druhy tvoří vždy základ čatní), zeleniny a koření. Čatní může mít hladkou konzistenci, a nebo jsou kousky ovoce a zeleniny ponechány v celém, i když rozvařeném stavu. Broskvové čatní nebudeme na závěr mixovat.

Krok 2

Každé použité ovoce zanechá v čatní svou identickou stopu, kterou podpoří i použité koření. V případě broskvového čatní to je zejména karí a chilli paprika, které doplní klasické koření pro přípravu čatní – zázvor, nové koření, pepř. Chilli může nahradit feferonka nebo mletá ostrá paprika. Zázvor lze v případě broskvového čatní použít i čerstvý.

Krok 3

Kromě broskví budeme na čatní potřebovat cibuli (bez té by bylo každé čatní „jalové“) a nezralá rajčata (zajistí pevnější a chuťově neutrální složku broskvového čatní). Když nemáme zelená, použijeme pevná zralá rajčata. Jestliže připravujeme větší množství broskvového čatní, můžeme do poloviny dávky přidat hrozinky.

Krok 4

Některé předpisy doporučují jako základ broskvového čatní olej. Ze zkušeností – rozdíl mezi broskvovým čatní s olejem a bez oleje je nepostřehnutelný, o to víc, že oleje se většinou doporučuje jen jedna dvě lžíce. Jestliže se rozhodneme pro variantu s olejem, začneme přípravu broskvového čatní tím, že na dvou lžicích oleje zesklovatíme tři na měsíčky nebo kolečka nakrájené větší cibule.

Krok 5

Když nebudeme olej používat, nakrájíme tři větší cibule, čtyři nezralá rajčata a kilogram broskví na proužky. Přidáme čajovou lžičku mletého černého pepře, lžičku mletého zázvoru, půl lžičky mletého nového koření, čtyři chilli papričky nebo feferonky (případně lžičku mleté ostré papriky), vrchovatou lžičku karí. Jestliže se rozhodneme pro čerstvý zázvor, oloupeme a nakrájíme na velice drobné kousky asi pět centimetrů dlouhý a tři centimetry široký kus oddenku. Směs podlijeme asi decilitrem vody a rozdusíme.

Krok 6

Když jsou rajčata a cibule (nejpevnější části) měkké, odstavíme směs a dochutíme ji plnou lžicí soli, čtyřmi lžicemi octa a třemi lžícemi cukru. rozmícháme, aby se cukr a sůl rozpustily. Ochutnáme a chuť doladíme, aby byla plná – ostře sladkokyselá. U každého, tedy i u broskvového čatní, by měla být chuť tak trochu „přes míru“, což vyváží následné „odležení“.

Krok 7

Broskvové čatní nekonzumujeme hned. Ještě vřelé je plníme do dobře vymytých menších zavařovacích sklenic a sterilizujeme při 80 stupních asi 20 minut. Broskvové čatní je připraveno ke konzumaci nejdříve po dvou měsících – teprve pak se všechny chutě a vůně plně rozvinou. Když budeme broskvové čatní spotřebovávat hned, bude sice dobré, ale jen ostře pálivé.

Krok 8

Broskvové čatní je vynikající k masům, která jsou poněkud mdlá – vepřové, drůbeží. Je ideálním dochucovadlem dušených a vařených mas, což ocení zejména lidé, kteří si musí hlídat spotřebu tuku. Protože se broskvové čatní konzumuje jen ve velmi malém množství (asi jako hořčice nebo kečup), nijak podstatně nezvýší ani energetický příjem (přes použitý cukr).


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pripravit-broskvove-catni-recept.html