jaktak.cz

Jak pečovat o zahradní sekačku | rady a tipy

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Pravidelná a pečlivá údržba sekačky pomáhá k udržování jejího výkonu a prodlužování životnosti. Když ji naopak necháte po sekání, či dokonce přes zimu ležet bez jakéhokoliv zásahu, záhy zjistíte, že její výkon klesá, spotřeba paliva (či energie) stoupá a možná ji příště vůbec nenastartujete.

Rozdělme si údržbu sekačky do dvou částí. Tou první je vyčištění po každém sekání, druhou pak údržba před zimním uskladněním. Údržbové práce se u různých druhů sekaček mírně liší, základ je však společný.

Jakmile skončíte se sekáním, je potřeba co nejdříve sekačku zbavit zbytků trávy a vlhkosti. Nechte ji tak ve stínu vychladnout a začněte největšími fyzickými nečistotami. S odstraněním zbytků trávy vám pomůže dřevěná nebo plastová špachtle, případně kousek dřívka či smetáček. K odstranění jemných kousků trávy se skvěle hodí stlačený vzduch. Do čištění povrchu a spodní části sekačky se můžete pustit s kartáčem a vodou. Pozor si však dejte na proud tekoucí vody. Pokud by byl příliš silný, mohl by poškodit části motoru, ložiska apod. Chcete-li, aby se vám povrch sekačky lesknul, použijte neagresivní lešticí přípravky.

Nikdy sekačku nepokládejte na bok. Alespoň ne dokud z ní nevylijete veškerý benzín a olej. Tyto kapaliny by mohly natéct do vnitřku sekačky a poškodit jej.

Sekačku skladujte ideálně na suchém místě, kde jí nehrozí koroze. Podle frekvence sekání se zamyslete i nad přístupností daného místa, ať se pokaždé nemusíte prodírat celou kůlnou. Přes zimu by se k sekačce neměl dostat mráz ani velké množství prachu. Přikryjte ji tedy nějakým přehozem.

Krok 1

Při jakékoliv práci mimo sekání vždy vytáhněte sekačku ze zásuvky. Nejdůležitější údržbou mimo běžného čištění je u elektrické sekačky nabroušení nože. Můžete jej svěřit do rukou odborníků ve specializovaných obchodech, nebo se do broušení pustit svépomocí. V takovém případě vás čeká demontáž nože, samotné nabroušení a poměrně náročné vycentrování. Když se do broušení pustíte jednou ročně, mělo by vám to stačit. Doporučení výrobců se pohybuje kolem 25 hodin provozu. Před prvním použitím po zimě také zkontrolujte, jestli není poškozený elektrický přívod k sekačce.

Krok 2

Běžná údržba a nabroušení nože je u benzinových sekaček obohacená ještě o kontrolu oleje. K jeho výměně by mělo dojít zhruba po 25 až 30 hodinách sekání, když tak provedete před začátkem sezóny, chybu neuděláte. Použijte doporučený motorový olej pro konkrétní model vaší sekačky.

Před zimou také odpojte vodič od zapalovací svíčky. I tu je po určitém čase (její životnosti) nutné vyměnit. Pokud pozorujete, že klesá výkon, a naopak roste spotřeba sekačky, může to být právě méně funkční zapalovací svíčkou.

Nikdy přes zimu nenechávejte část pohonných hmot v nádrži, jinak se budete muset potýkat s korozí. Jednou z možností je natankovat úplně plnou nádrž. Pohonné hmoty však mohou přes dlouhou zimu ztratit své vlastnosti, proto se nabízí nádrž zcela kompletně vyprázdnit.

Nezapomeňte ani na kontrolu vzduchového filtru, který má tendenci se zanášet. Stačí ho profouknout stlačeným vzduchem. Když bude až příliš znečištěný, neváhejte sáhnout po jeho výměně. Výsledek opět poznáte na výkonu a spotřebě.

Krok 3

U akumulátorových sekaček si dejte pozor na kapacitu baterie. Pokud máte nikl-kadmiovou baterii, sama se po čase vybíjí, což pro motor není dobře. Před uskladněním ji tak naplno dobijte a po 2–3 měsících nepoužívání znovu.

Krok 4

Robotické sekačky jsou na údržbu a čištění velmi specifické, konkrétní požadavky na jednotlivé modely říkají jejich návody. Platí však, že byste na ně neměli používat tekoucí vodu ani čisticí prostředky. Nože při opotřebování vyměňte. U některých modelů a při velmi častém používání je nutné nůž měnit i několikrát za sezónu.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pecovat-o-zahradni-sekacku-rady-tipy.html