jaktak.cz

Jak pěstovat levízie | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat levízie | rady. Levízie je skalnička, která je řazena mezi vysokohorské rostliny. To ovšem nemění fakt, že jí můžeme pěstovat na běžné skalce, když jí dopřejeme to, co potřebuje. Existuje až 16 čistých druhů levízie, které se pyšní nádhernými barvami květů. Původ této netradiční skalničky je z různých oblastí, např. Severní Amerika, Kalifornie, Sierra Nevada, Yosemitský národní park. Učiňte jim radost a nasimulujte jim přirozené prostředí, které jim bude prospívat. Budou krásně růst a kvést každý rok.

Krok 1

Levízie vám vyroste ze semene. Vysévá se až po jejich dozrání, možno i v lednu nebo únoru do misek. Tím, že na semena levízie působí chlad, vyklíčí. Polévají se odspodu.

Krok 2

Po vyklíčení se levízie přesadí do květináčů, na trvalé místo je přemístíme až po uplynutí 6 měsíců.

Krok 3

Místo, které si vyberete pro pěstování levízie, by mělo být dopoledne slunečné a odpoledne raději stinné. Dobře se jim daří ve svislých spárách mezi kameny skalky. Levízie totiž nemají rády vlhkost, jinak zahnívají.

Krok 4

Pokud nemáte terén na skalku, která zajistí spád vody při zalévání, můžete levízie pěstovat i na rovině. Ovšem nevyhnete se drenážování povrchu a nánosu nevápenatého štěrku a drnovky (směs starého kompostu, ostrého říčního písku a jemné kamenné drtě).

Krok 5

Směs dobře promíchejte a vysaďte levízie. Nedávejte je hluboko do půdy, daří se jim v mělké výsadbě. Půda by měla být mírně kyselá.

Krok 6

Krčky levízií zasypeme štěrkem zhruba v centimetrové vrstvě. Tím zabráníme případnému průniku vlhkosti, která této rostlině škodí.

Krok 7

Při zalévání levízií používejte dešťovou vodu. Nezalévejte je za slunného počasí, aby se rostlinka nepopálila. Zalévejte je šetrně.

Krok 8

Před vytvořením květu je vhodné levízie hnojit.

Krok 9

Před mrazy je nutné levízie chránit zakrytím pod fólii či tabulku skla. Lépe snášejí sucho.

Krok 10

Pokud se vám stane, že levízie kvete boční růžicí, včas jí odstraňte. Rostlinka by uhynula, protože by její kořeny začaly zahnívat – to je na jaře. Ovšem boční růžice nebo listové řízky můžeme využít k jejich křížení.

Krok 11

Poškozená místa zasypte prachem z dřevěného uhlí.

Krok 12

Levízie vám bude krásně kvést pastelovými barvami, výjimkou nejsou ani pruhované květy. Odkvět bývá koncem května, od této doby rostlina potřebuje sucho až do podzimu.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-levizie-rady.html