jaktak.cz

Jak pečovat o brýle | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak pečovat o brýle | rady. Brýle jsou nejen důležitým dioptrickým pomocníkem, ale také stylovým doplňkem a mnohdy také nemalou investicí. Každé brýle vyžadují péči. Velký důraz se klade především na dioptrické brýle, u slunečních lze aplikovat stejnou péči jako u dioptrických, obzvláště pokud máme sluneční brýle za mnoho tisíc korun. Díky pravidelné péči výrazně prodloužíme jejich životnost, je třeba ovšem dodržovat základní zásady péče o brýle.

Krok 1

1. Manipulace a nošení

Velikost brýlí je uzpůsobena na tvar naší hlavy, nikdy brýle nenasazujte přes čepici a nedělejte úkony, při kterých by mohlo dojít k většímu roztažení nožiček. Při nasazování i sundavání používejte obě ruce.

2. Pouzdro

Na brýle používejte pouzdro a naučte se do něj brýle vždy odkládat. Pouzdro noste vždy při sobě a pokaždé když brýle odložíte, tak do pouzdra. Při odkládání na jakýkoliv povrch nesmí dojít ke kontaktu čočky s tvrdým podkladem. Pouzdra vybírejte vždy pevná, aby vydržela i případné přisednutí nebo pádu z výšky.

3. Čištění

Brýle lze čistit dvěma způsoby. Jestliže se rozhodnete pro čištění svépomocí, tak si obstarejte hadřík z mikrovláken a roztok pro čištění brýlí, jiné prostředky používejte pouze v případě, když nebudete mít možnost použít tyto. Dalším způsobem čištění je ultrazvukem, na ultrazvukové čištění choďte pravidelně několikrát do roka a přímo do optiky.

4. Opravy

Pokud dojde k poškození brýlí, tak navštivte optiku, nikdy je neopravujte sami, obzvláště ne v případě, kdy se na ně vztahuje záruka nebo servis.

5. Prevence

Při aplikaci chemických přípravků vždy dejte pozor, aby se chemikálie nedostaly k brýlím. Nebezpečná je také mořská voda a velké výkyvy teplot. Pokud to jde, tak se snažte vyvarovat jakýmkoliv extrémním podmínkám i teplotám.

6. Sluneční brýle

Pokud používáte skleněné sluneční brýle s kovovými obroučkami, tak zde platí stejné podmínky jako pro brýle dioptrické. Pokud máte sportovní brýle, tak ty vyžadují pouze občasnou péči, obzvláště pokud jsou z pružných materiálů a lze jim měnit skleněné nebo plastové průhledy. Pro čištění ovšem opět používejte hadřík z mikrovláken.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pecovat-o-bryle-rady.html