jaktak.cz

Jak pečovat o koženou galanterii | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak pečovat o koženou galanterii | rady. O koženou galanterii je v mnoha případech málo pečováno. Je to způsobeno především velkou neznalostí péče o tyto výrobky. Péče o galanterii ovšem není vůbec složitá. V mnoha případech je třeba si dávat na galanterii pozor už při jejím nakupování, jelikož mnoho prodejců se o vystavenou galanterii nijak nestará a ta pak ztrácí na kráse. Jestliže nějakou galanterii máte, tak ji určitě pozornost a především péči věnujte. Jak se o galanterii starat?

Krok 1

1. Impregnace

Všechny kožené výrobky jsou velmi citlivé na vlhkost a na mokro, proto je třeba je před těmito vlivy chránit a to nejlépe tak, že se naimpregnují. Impregnace se provádí prostřednictvím impregnačního spreje, který se na její povrch aplikuje. Koupíte ho ve většině prodejnách s koženými výrobky.

2. Výživa

Kůži je třeba takzvaně “vyživovat“, nejedná se o nic jiného než o zaplnění pórů kůže. Kůže musí být pružná a toho nejlépe dosáhneme tak, že kůži namažete tukem. Tuk vyplní póry a do nich se následně nedostane ani vzduch, ani voda. Nejjednodušší je namazání tukem, speciální pastou nebo rostlinným olejem. V obchodech s koženými výrobky je obvykle prodejný i speciální silikonový sprej, který vytvoří hustou pěnu, která se do kůže vetře. Princip je zde stejný jako u tuků, ovšem sprej působí déle.

3. Nepřetěžování

Kůže se velmi často ničí a deformuje při větší zátěži. Nikdy koženou galanterii nepřetěžujte nebo budou deformace trvalé.

4. Tření

Na mnoha místech kůže dochází ke tření a následně obvykle vznikají lesklé plochy. Takových ploch se lze snadno zbavit tak, že na ně naneseme speciální ochranný sprej, který nám vytvoří texturu, o kterou jsme třením přišli.

5. Čištění

Jestliže je potřeba kůži vyčistit, tak používejte zásadně přípravky určené na čištění kůže. Jestli je nemáte, tak použijte malé množství mýdlové vody a houbičku. Po vyčištění je třeba kůži opět namastit tukem a případně znovu aplikovat impregnační sprej.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pecovat-o-kozenou-galanterii-rady.html