jaktak.cz

Jak zavěsit skládací, otočné a posuvné dveře | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak zavěsit skládací, otočné a posuvné dveře | rady. Dveře můžeme mít v bytě v několika druzích. Klasické jsou závěsné na pantech, ale jsou i skládací, otočné a posuvné. Ty si často kupujeme do již zařízených bytů, takže se musejí většinou vtěsnat do existujících stavebních otvorů, kde jsou mnohdy kovové rámy. Námi koupené dveře se však zavěšují jinak, takže musí dojít k určitým úpravám.

Krok 1

1. Nové dveře se většinou kupují i s návodem na jejich instalaci, což je většinou zavěšení. A právě zavěšení skládacích dveří, pokud jsou koupené dveře rozměrově přizpůsobeny stavebnímu otvoru, je jednoduché. Dveře mají totiž vodící kolej, která se jen upevní na horní vnitřní stranu rámu. Vodící čepy pak zasuneme do otvorů vyvrtaných v horních rozích nových dveří. Jeden čep se otáčí a druhý volně klouže po nainstalované vodící koleji.

2. Pokud si koupíme tzv. harmonikové dveře, přimontujeme rám kolem dokola celých zárubní. Tady máme výhodu v tom, že tu není tolik důležitá šířka zárubně, jak je to u jiných druhů dveří. Nové dveře prostě usadíme do vodící koleje. Podle návodu existují i dveře, u nichž je nutno nejprve smontovat dveře a pak teprve zavěsit konzolu. Ta skryje mechanismus horní části rámu. Konzoli stačí jen zkrátit, tedy uříznout, podle šíře našich dveří.

3. Nejčastěji se staré dveře mění za otočné. Když je budeme chtít namontovat, je největším problémem přidržovat dveře v rámu a současně šroubovat vruty do závěsů. Na to si musíme pomoci některými "vychytávkami" k nastavení, což jsou třeba dřevěné klíny pod dveřmi nebo páka, kterou dveře zvedáme přes dřevěný špalík. Pákou lze snadno regulovat výšku dveří a tím i správnou polohu, kdy je potřeba vruty zašroubovat.

4. Posuvné dveře nejsou tak těžké jak otočné, proto je jejich instalace snazší. Je zde ale několik způsobů zavěšení, takže velká variabilita vodících mechanismů. Proto je potřeba dodržovat návod, který dostaneme při koupi dveří. Pravidlem však u těchto dveří je, že je potřeba ke stěně upevnit dřevěné latě. Na ně se pak přichytí vodicí lišta, na které jsou dveře zavěšené. To vše platí pro dveře posuvné po stěně, pokud si však vybereme dveře posuvné do stavebního pouzdra, je k tomu nutný poměrně složitý stavební zásah, jehož popis překračuje rámec tohoto článku.

5. Pokud máme kovové rámy, do kterých musíme šroubovat některé součásti nových dveří, používejme samořezné šrouby. Pro ty je ale nutno předvrtat vrtačkou otvor. Průměr otvoru zjistíte podle velikosti samořezných šroubů.

6. Uvědomme si, že se na nové dveře budeme dívat po dobu několika let, možná i desítky let, takže je třeba při všech pracích dodržovat co největší přesnost, nespěchat a používat co nejkvalitnějších materiálů. A jak se říká: Dvakrát měř a jednou řež!"


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zavesit-skladaci-otocne-posuvne-dvere-rady.html