jaktak.cz

Jak pečovat o kvalitu vody ve studni | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pečovat o kvalitu vody ve studni | rady. Voda ve studni je vždy důvodem pro radost, jelikož máme větší nezávislost. Tato voda je ovšem velmi citlivá na jakékoliv znečištění, ke kterému může dojít velmi lehce. Jestliže ovšem o vodu ve studni řádně pečujeme, tak není důvod k obavám. Rozhodně se nedoporučuje zanedbávat tuto péči, jinak se můžeme dočkat i vážné zdravotní újmy. Jak o vodu ve studni pečovat?

Krok 1

1. Chemické čištění

Vodu ve studni je třeba pravidelně chemicky ošetřovat, nikdy nevíte, jaké bakterie se v ní mohli vyskytnout. Pro dezinfekci studny používejte chlornan sodný. Nejlepší možností je zakoupit SAVO, které je na jeho bázi založené. Aplikaci provádějte podle objemu studny, do nádoby si SAVO odlijte, abyste věděli, kolik ho použijete. Použijte 1dl na 1 kubík vody, pokud si nejste jistí přesným množstvím, tak ho pouze odhadněte. SAVO do studny pouze nalijte a studnu přiklopte. Hluboké studny takto ošetřujte každé 2 až 3 měsíce, mělké studny vždy jednou za 1 až 2 měsíce.

2. Mechanické čištění

Studnu je potřeba několikrát do roka otevřít a provést mechanické čištění. To má za cíl odstranění špíny, plísní a nečistot. K čištění si vezměte mikrosíťku, kartáč a kýbl. Pokud jsou na stěnách studny výrazné nečistoty, tak je kartáčem odstraňte, následně pomocí mikrosíťky pečlivě vodu přefiltrujte. Pokud vám již v síťce nezbudou žádné nečistoty, tak je voda čistá.

3. Profesionální čištění

Každé 3 roky si nechejte udělat chemický rozbor studny prostřednictvím specializované firmy. Ta vám následně sdělí, jak na tom voda ve studni je, a pokud bude voda špatná, tak se provede úprava vody. Chemické rozbory nezanedbávejte, obzvláště pokud vodu ze studny používáte i jako pitnou.

4. Záplavy

Jestliže byla vaše studna postižena záplavami, tak ji celou odčerpejte. Po odčerpání proveďte vyčištění a následnou dezinfekci přípravkem, který neobsahuje chlór. Následně studnu opět napusťte a dezinfikujte ji ještě jednou, tentokrát ale použijte SAVO. Po záplavách si vždy nechte udělat nový rozbor vody.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pecovat-o-kvalitu-vody-ve-studni-rady.html