jaktak.cz

Jak objevit vodopády v Krkonoších | tipy

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak objevit vodopády v Krkonoších | tipy. Krkonoše jsou naším nejvyšším pohořím. Ve srovnání s velehorami jde vlastně jen o pohoří, ale my je máme rádi a samozřejmě tam i rádi jezdíme. Co tu hledáme? V zimě sníh, v létě vrcholy, údolí, chaty, ale vodopády?

Krok 1

Na vodopády je naše země bohatá, ale ve srovnání s cizinou nepatří ani k nejmohutnějším a ani k nejvyšším. V Krkonoších je vodopádů skoro padesát, ale jejich počet se postupně rozrůstá.

Krok 2

Nejvyšším vodopádem s výškou 145 metrů je známý Pančavský vodopád. Ten objevíme na červené turistické značce od Labské boudy k Vrbatově boudě po necelém kilometru. Podívat se na něj můžete z vyhlídky do Pančavské jámy. Vodopád je vidět i z Labského dolu z modré turistické značky.

Krok 3

Druhým nejvyšším vodopádem je 120 metrů vysoký Horní Úpský vodopád, který padá z výšky do Úpské jámy západně od Sněžky. Vodopád je nejlépe viditelný z modré značky stoupající z Obřího dolu k bývalé Obří boudě.

Krok 4

Další vodopády již mají výšku pod 100 metrů, ale 75 metrů vysoký Hančův vodopád patřící do skupiny vodopádů spadajících do Labského dolu. Hančův najdeme snadno východně pod Hančovým pomníkem na červené mířící k Vrbatově boudě. Na protějším svahu Labského dolu můžeme objevit 33 metrů vysoký Pudlavský vodopád s malým 4 metrovým bratříčkem. Těsně nad Svatým Petrem se nachází 32 metrů vysoký Tetřeví vodopád v prudkých stráních Kozího hřbetu. Nejsnáze přístupný vodopád z těch nejvyšších je 30 metrů vysoký Labský vodopád, protože jím prochází modrá z Labského dolu. Pohled je to impozantní.

Krok 5

Vodopády, jako hrady, zámky, rozhledny jsou lákavým cíle turistů, takže i menší vodopády přitahují davy návštěvníků hor, i našich Krkonoš. Mezi taková lákadla jistě patří 15,6 metru vysoký Huťský vodopád u Rokytnice nad Jizerou a také 15 metrů vysoká Rudný potok, kde je i další soustava menších vodopádů. Ty najdeme na modré značce nad Obřím dolem přímo pod Sněžkou.

Krok 6

Objevování vodopádů sebou nese trochu útrap, když tak alespoň chůzi bez cest a do strání, resp. kolem vodních toků. Takovou slast můžeme doporučit při objevování 12 metrů vysokého vodopádu na Hluboké strouze. Ta stéká k hotelu Moravěnka ve Svatém Petru ze strání od Plání. Dolní vodopád má ale vodu jen, když je jí dostatek. Na další cestu za objevováním vodopádů se můžete dát od zelené od Svatého Petra k Výrovce, kde u Červenkovy mohyly přitéká Pramenný potok, na něm jsou skoro 12 metrů vysoký vodopád a na vedlejším přítoku ještě jeden menší.

Krok 7

Vodopády Krkonoš tvoří nedílnou součást přírodních krás těchto hor. Problém je v tom, že pokud chceme navštívit některý, který není na turistických značkách, vlastně nesmíme, protože v KRNAPu je zákaz chození mimo turistické cesty.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-objevit-vodopady-v-krkonosich-tipy.html