jaktak.cz

Jak pěstovat mandarinku | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat mandarinku | rady. Mandarinka je citrus, jehož domovem je Čína a Japonsko. Jedná se o stálezelený, bohatě rozvětvený keř dorůstající do výšky až tří metrů. Keř má úzké lístky obsahující ve žlázkách vonné silice. Kvést začíná mandarinka na jaře, plody dorůstají a zrají na začátku podzimu. Za dobrých podmínek lze mandarinku pěstovat doma nebo ve skleníku.

Krok 1

V našich podmínkách si můžete vypěstovat mandarinku i sami. Nejlépe si jí bude dařit ve vytápěném skleníku nebo zimní zahradě. Rovněž v obytných místnostech můžete pěstovat mandarinku, máte-li dostatek místa a vhodné podmínky.

Krok 2

Mandarinka má ráda vysokou vlhkost vzduchu a nesnáší průvan. Nedělá ji dobře rovněž přesazování či přemísťování na jiné stanoviště, jelikož si špatně zvyká na nové podmínky.

Krok 3

Optimálním stanovištěm je vytápěný skleník, který je zapuštěný do země, v zimě nepromrzá a v létě se příliš nepřehřívá. Skla u skleníku postačí jednoduchá.

Krok 4

Pro mandarinky je velice důležité období vegetačního klidu od poloviny listopadu do druhé poloviny února, kdy by se teplota prostředí měla pohybovat přibližně mezi 0 až 10°C. Přes zimu je nutné téměř přestat rostlinu zalévat.

Krok 5

Mandarinka vyžaduje péči od jara do podzimu. Důležité je vytvářet rostlině optimální teplotní podmínky. Na jaře by to měla být teplota kolem 12°C, během kvetení pak od 15 do 20°C. a v létě by teplota ve skleníku neměla přesáhnout hranici 38°C. Zároveň je nutné udržovat vysokou vlhkost vzduchu a dostatek vláhy. Od jara přibližně do srpna je vhodné zakrýt skleník rohožemi, aby slunce nespálilo mladé rostlinky.

Krok 6

Zeminu by měl tvořit substrát bohatý na živiny, minerální látky a stopové prvky. V zahradnictvích se prodávají speciální substráty pro pěstován citrusů.

Krok 7

Hnojit byste měli poloviční dávkou tekutých hnojiv pro citrusy, rozpuštěnými ve vodě, a to maximálně jednou za dva týdny. Občas můžete mírně přihnojit například Cereritem.

Krok 8

Koruna mandarinkového keře se musí udržovat vzdušná. Hlavní řez je nejlépe provádět v únoru a přitom bychom měli maximálně šetřit jednoleté krátké výhonky. Po sklizni mandarinek řežeme odplozené větvičky. Dlouhé výhony zkracujeme o jednu třetinu během roku.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-mandarinku-rady.html