jaktak.cz

Jak pěstovat ananas | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat ananas | rady. Ananas a jeho pěstování. Ananas je velice chutným ovocem. Všeobecně je známo, že bývá velmi často doporučován jako součást odtučňovacích a hubnoucích diet. Ananas nemusí být jen chutným ovocem, kterým si zpestřujeme jídelníček, zejména o Vánocích, ale i během roku, kdy se konzumuje jako kompot, přidává se do koktejlů či různých sladkých jídel nebo zmrzlinových pohárů. Může být i krásnou pokojovou rostlinou, která ozdobí váš interiér. Pěstování ananasu krok za krokem.

Krok 1

Nejdříve je potřeba ananas koupit v prodejnách se zeleninou a ovocem. Pro úspěšné pěstování je třeba vybírat hezky dozrálé, ale zároveň ještě nehnijící ovoce. Pokud má plod hezky vybarvené neoschlé listy, je pro pěstování ideální. Nesmí mít samozřejmě vyříznutou středovou část, která se v budoucnu stane květem.

Krok 2

Doma již stačí jen odříznout vrchní část ananasu s kusem dužiny a nechat ji asi den až dva zaschnout. Vrchní část je prakticky tvořena růžicí listů.

Krok 3

Rostlinu můžete koupit také již předpěstovanou. Ovšem pokud se vám podaří vypěstovat pokojovku vlastním přičiněním z listové růžice, budete mít lepší pocit z úspěšného pěstitelského pokusu.

Krok 4

Jakmile máme vrchní část částečně zaschlou, je připravena k pěstování. Postupujeme tak, že tuto část umístíme nejlépe na talíř, kam jsme nasypali předem prášek z dřevěného uhlí, nebo práškovou síru, či práškový hliník. Tento úkon má za úkol dezinfekci řezné plochy, aby nám nezačala zahnívat.

Krok 5

Následuje vložení talíře s listovou růžicí do nádoby naplněné rašelinou s křemičitým pískem nebo rašelinou s agroperlitem. Přes nádobu pak přetáhneme mikrotenový sáček, abychom docílili zvýšení vzdušné vlhkosti pod sáčkem.

Krok 6

Nádobu umístíme na okenní parapet, pod kterým je topení. Průběžně pak zavlažujeme, nejlépe rozprašovačem, aby substrát byl stále mírně vlhký, ne však přemokřený. Jakmile začnou růst první lístky, začneme s postupným otužováním rostliny zvednutím sáčku. Intervaly otužování postupně prodlužujeme, až uplynou zhruba dva až tři týdny. Poté přesadíme rostlinu do substrátu smíchaného z rašeliny, kompostové zeminy, písku a perlitu v poměru 1:1:0,5:0,5.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-ananas-rady.html