jaktak.cz

Jak uvařit kulajdu | recept

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak uvařit kulajdu | recept. Polévka původem z jižních Čech vyniká svou charakteristickou chutí, kterou si můžeme dopřát po celý rok. Kulajda však nejvíce chutná v houbové sezóně, kdy ji doplníme čerstvými, vlastnoručně posbíranými houbami. Recept na polévku kulajdu krok za krokem v receptu níže.

Co je potřeba

40 minut času

1 kg brambor

200 g čerstvých hub

80 g cibule

60 g másla nebo rostlinného tuku

40 g polohrubé mouky

2 slepičí vejce

2 dl kysané smetany

kopr a na dochucení kulajdy

bobkový list, kmín, pepř a sůl

Krok 1

Čím recept na kulajdu začíná? Brambory očistěte a zbavte slupek. Nakrájejte na větší kostičky a uvařte je v hrnci s vodou, přidejte sůl, kmín a bobkový list.

Krok 2

Mezitím si připravíme pánev, rozpustíme část másla a na něm zpěníme cibuli, kterou jsme si nakrájeli nadrobno. Nakrájejte čerstvé houby a vhoďte je do pánve se zpěněnou cibulkou. Osolte, opepřete, přidejte kmín a směs na kulajdu poduste.

Krok 3

Nyní si připravíme světlou jíšku. Jak na to? Vezmeme zbylé máslo, mouku, zalijeme vodou a povaříme. Vejce uvařená natvrdo zbavíme skořápek a posekáme.

Krok 4

Slepičí vejce, brambory a houby smícháme, do kulajdy přilijeme kysanou smetanu, která polévku zjemní. Dochutíme solí, případně okyselíme podle chuti a kulajdu ještě necháme projít varem.

Krok 5

Nakonec do již uvařené kulajdy přidáme kopr. Výtečná polévka je hotová, kulajdu můžete podávat. Pro dozdobení můžete na talíř doprostřed polévky položit překrojené natvrdo uvařené vejce a lžičku zakysané smetany. Dobrou chuť!


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-uvarit-kulajdu-recept.html