jaktak.cz

Jak udělat ražniči na plech | recept

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Ražniči na plech | recept a popis pracovního postupu. Připravovat ražniči na plechu, to není žádný prohřešek proti receptuře pokrmu. Ražniči je možno dělat různě: na pánvi, na grilu, jako špíz nebo i na plechu. Upéct ražniči na plechu v troubě je rychlé a málo pracné, proto je tento způsob poměrně oblíbený. Přinášíme jeden z možných receptů na ražniči, dále návod jak na to a navíc jednu praktickou „vychytávku“.

Co je potřeba

Ražniči na čtyři porce:

  • 500 gramů vepřové plece
  • 400 gramů cibule
  • 240 gramů dobré klobásy (případně díl slaniny a díl uzeniny)
  • sůl, mletý černý pepř
  • trocha tuku na podmazání plechu
  • pečicí trouba

Krok 1

Ražniči je masitý pokrm, který se připravuje z takových druhů masa, které nepotřebuje příliš dlouhý čas na tepelnou úpravu. Obvykle to jsou kvalitní části vepřového – panenka, kýta, ale může to být i vepřová plec nebo krkovice. V současné době je pro rychlost přípravy oblíbené i ražniči z kuřecího či krůtího masa. Malé plátky masa (medailonky) se rychle opečou na tuku a podávají se s cibulí a hořčicí, a nebo se maso přímo tepelně upravuje s cibulí, slaninou či s nějakou uzeninou. Tak zvané srbské ražniči se dělá navíc se zeleninovou paprikou a s rajčaty.

Krok 2

Na přípravu čtyř porcí ražniči na plechu z vepřového masa jsme použili 500 gramů vepřové plece, 400 gramů cibule (tři větší kusy) a 240 gramů kvalitního točeného salámu (kabanosu), který má charakter a kvalitu klobásy. Protože byl salám dostatečně tučný, nepřidávali jsme slaninu. Ta je vhodná v případě, že máme méně tučný salám či klobásu. Jako koření se používá jen sůl a pepř, protože uzenina a cibule maso dostatečně ochutí a přídavek nějaké kořenící směsi by konečný chuťový akord přehlušil.

Krok 3

Maso na ražniči nakrájíme na malé plátky, které z obou stran naklepeme. Osolíme je a okořeníme mletým černým pepřem. V tomto bodu je asi jediná nevýhoda ražniči na plechu – když maso napichujeme na jehlu nebo na špejli, můžeme přesně rozpočítat počet kusů masa na každou porci. V případě ražniči pečeném na plechu si musíme nějak orientačně zapamatovat, kolik kousků jsme nařezali a kolik na porci připadne.

Krok 4

Oloupeme, opláchneme a na měsíčky („po letech“) nakrájíme cibuli. Krájením cibule na měsíčky zajistíme, že se během pečení úplně nerozpadne. Naopak – když někomu cibule v pokrmu na pohled vadí (některé děti), nakrájíme cibuli na půlkroužky (napříč, „přes léta“). Uzeninu oloupeme a nakrájíme na silnější kolečka, protože se při tepelné úpravě dost vypeče. Když používáme slaninu, nakrájíme ji na velmi tenké plátky.

Krok 5

Pečicí plech potřeme slabě tukem – olejem nebo vepřovým sádlem. V pracovní míse, a nebo klidně přímo na pečicím plechu, rukama smícháme všechny nakrájené přísady. Rovnoměrně je rozložíme po plechu. Kdybychom vařili z menšího množství surovin, bylo by praktičtější použít spíš nějaký pekáč nebo nízký kastrol. Maso podlijeme asi decilitrem vody. Dáme do trouby zapnuté na 180 stupňů.

Krok 6

Aby bylo maso na ražniči rychleji měkké a příliš se nevysušovalo, přikryjeme plech alobalem. Jestliže ražniči pečeme v kastrolu, přiklopíme je poklicí. Pečeme asi půl hodiny, a pak zkontrolujeme. Kvalitnější maso z panenky nebo z kýty, a nebo maso kuřecí už asi bude měkké. Sundáme alobal nebo poklici, zvýšíme teplotu na 200 až 220 stupňů a ještě tak deset minut zprudka dopečeme, až bude mít pokrm načervenalou barvu.

Krok 7

Když připravujeme ražniči na plechu z masa vyžadujícího delší dobu pečení, můžeme po asi 45 minutách učinit docela dobrou „fintu“: maso, které se vypeklo, trochu shrneme a na uvolněné místo na plechu dáme syrové překrájené brambory. Podlijeme vodou a společně dopečeme. Využijeme nejen volného prostoru a času, ale především energie, kterou bychom na dopečení ražniči na plechu beztak spotřebovávali. Když je maso upečené (s bramborami či bez brambor), podlijeme je ještě asi decilitrem vřelé vody, aby se odvařila napečená cibule a šťáva z masa. Bylo by škoda nechat ji na plechu.

Krok 8

Ražniči z plechu podáváme s chlebem nebo s různě upravenými bramborami. Někomu chutná i s dušenou rýží. Páralovskou otázku, zda se ražniči jí s cibulí a hořčicí, a nebo s tatarskou omáčkou (Soukromá vichřice), není třeba řešit – pokrm je velice chutný i beze všeho a šťáva vytvořená masem, uzeninou a cibulí je prostě báječná.

  • Pro tento způsob přípravy ražniči jsou ideální různé remosky, "pečenky" a podobná zařízení.
  • Pro variantu srbského ražniči přidáme ke směsi ve druhé fázi pečení nakrájená rajčata a zeleninové papriky.

Jazykové okénko: Ražniči, slovo jihoslovanského původu, má podle Slovníku spisovné češtiny dvě možnosti skloňování: buď jako podstatné jméno rodu mužského v množném čísle – pak se skloňuje podle vzoru stroj, a nebo má variantu nesklonného středního rodu. V návodu bylo přikloněno k druhé možnosti.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-udelat-raznici-na-plech-recept.html