jaktak.cz

Jak upéct králíka na zelenině a se smetanou | bezkonkurenční recepty

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Tři bezkonkurenční recepty na králíka. Králík upečený na zelenině a podávaný se smetanovou omáčkou, to je pochoutka nad pochoutky. Jenže co když někdo nemá smetanu rád, a nebo ji nesmí? Nabízíme návod, jak udělat při jednom receptu králíka na tři bezkonkurenční způsoby: králíka na zelenině, králíka se zeleninovou omáčkou a králíka na smetaně. A ani jeden recept na úpravu králičího masa nebude ošizený.

Co je potřeba

  • Králík nebo králičí hřbet a zadek
  • 2 lžíce másla nebo rostlinného másla případně asi 50 g libovější slaniny
  • 2 větší mrkve, 2 cibule, 1 petržel, 1/2 celeru
  • bobkový list, nové koření, černý pepř, jalovec sůl, ocet (citron), cukr
  • kelímek smetany

Krok 1

Králíka si pořizujeme od chovatele. Čerstvého, a se vším, co k němu náleží. Ty promodralé zmrzlé chudinky, které občas vidíme choulit se v mrazáku hypermarketů, necháme pro lidi, kterým je jedno, co snědí. Králík od chovatele musí mít hlavu (aby bylo jasné, že to je králík), musí mít játra (aby byl důkaz, že byl králík zdravý). Sotva čerstvého králíka přineseme domů, namočíme ho do studené vody.

Krok 2

Ve studené vodě necháme králíka tak dvě tři hodiny. Vyplaví se zbylá krev a maso se zbaví někomu trochu nepříjemného králičího aroma. Potom králíka trochu osušíme a těžkým ostrým nožem naporcujeme. Oddělíme přední a zadní běhy, odřízneme břišní pláty, hřbet přesekneme na dva nebo tři kusy, oddělíme hlavu od hrudníku.

Krok 3

Přední nohy a hrudník králíka odložíme k jinému zpracování. Hlavu dáme hned vařit na polévku. Játra, ledviny a srdce dáme zatím do misky. Později je umeleme na masovém strojku, přidáme vejce, strouhánku, česnek, majoránku, sůl a pepř a umícháme hmotu na játrové knedlíčky. Králičí stehna a hřbet buď protkneme libovější slaninou, a nebo jenom posolíme (někdo nemá špikovaného králíka rád).

Krok 4

Oloupeme a na hrubší kusy nakrájíme dvě větší cibule. Očistíme mrkev, petržel a asi půl bulvy celeru. Opláchneme a nakrájíme na plátky. V kastrolu rozpustíme dvě lžíce másla nebo rostlinného másla. Přidáme dvě nahrubo nakrájené cibule, necháme pouze zesklovatět. Na cibuli vložíme porce králíka a prudce je ze všech stran opečeme, aby se maso „zatáhlo“.

Krok 5

Nakrájenou zeleninu nasypeme na králíka, okořeníme mletým pepřem, mletým novým kořením (asi dvakrát na špičku nože, když mleté nemáme, dáme tak asi pět celých kuliček), přidáme čtyři nebo pět kuliček jalovce a dva bobkové listy. Zalijeme vodou, aby byl králík i zelenina zpola potopený. Zeleninu nemusíme předem restovat, protože se bude péct.

Krok 6

Kastrol přikryjeme pokličkou a dáme do trouby. Pečeme při 200 stupních. Králík je sice libový, má světlé maso a většinu života strávil v kotci, ale i tak má „vypracované“ tužší maso. Musíme počítat s tím, že se bude alespoň hodinu péct, někdy i víc (je to mnohokrát ověřeno). Během pečení králíka tak po 20 minutách zkontrolujeme, obrátíme a případně doplníme vodu.

Krok 7

Zatímco se králík peče, připravíme přílohu – třeba knedlíky. Dobré a rychlé jsou houskové knedlíky bez kvasnic (viz náš recept). Můžeme na ně použít třeba i celozrnnou mouku. Dokončíme polévku: přecedíme vývar z králičí hlavy, přidáme do něj podle chuti zeleninu (kořenová, kousek květáku, pór a podobně). Zavaříme králičí játrové knedlíčky. Králík už bude nejspíš měkký.

Krok 8

Králíka odkryjeme a zapečeme, až zčervená a zelenina se trochu opeče. Králičí maso vyjmeme ze zeleninového základu a trochu pokropíme vypečeným tukem. Je praktické maso obrat z kostí, zejména máme-li ke stolu děti nebo lidi, kteří nejsou zběhlí v pojídání králíků. Králičí maso sloupneme ve velkých kusech. Přikryjeme poklicí a uložíme do vychládající trouby.

Krok 9

S upečenou zeleninou v kastrolu můžeme naložit na tři způsoby. Prvním receptem je pečený králík na zelenině. Zeleninu ponechat tak jak je, rozpečenou, ale v kouskách. Stačí vyndat koření, trochu podlít vřelou vodou, odškrábnout napečenou vrstvu ze strany pekáče a rozpustit ji ve šťávě. Na talíř dáme porci králíka, kopeček rozpečené zeleniny s přírodní šťávou a přílohu. Je to moc dobré s opečenými nebo smaženými brambůrky.

Krok 10

Ale někdo nerad kouše do rozvařené zeleniny. Potom je možný druhý recept: králík se zeleninovou omáčkou. Vyndáme bobek a případně celé nové koření, jalovec necháme. Ručním mixerem zeleninu rozmixujeme a pak mírně naředíme horkou vodou. Není třeba zahušťovat, ani víc dochucovat. Omáčka má pikantní chuť po zelenině, příjemnou peprnou stopu zanechá rozmixovaný jalovec. Tato zeleninová omáčka velmi dobře ladí s těstovinami.

Krok 11

Třetí bezkonkurenční variantou je králík smetaně, respektive králík se smetanovou omáčkou. Rozmixujeme zeleninu. Přilijeme kelímek smetany. Klasikou je 30procentní sladká, ale může být i méně tučná. Je-li třeba, opatrně a mírně naředíme horkou vodou, abychom docílili oblíbené hustoty smetanové omáčky. Na mírném ohni provaříme. Pak odstavíme a mimo plotýnku dochutíme lžicí octa nebo citronové šťávy, lžicí cukru, možná bude třeba i přisolit. Rozmícháme a doladíme chuť. Měla by být jen lehce sladkokyselá, převládat by měla zelenina a vůně použitého koření.

Krok 12

Na talíř klademe kousek masa ze stehna a kousek ze hřbetu. Jako příloha ke smetanové variantě (recept na králíka na smetaně) se nejlépe hodí houskové knedlíky. Podlijeme smetanovou omáčkou. Někde bývá zvykem vložit králičí maso do smetanové omáčky. Tím se ale ztratí efekt zlatavého povrchu králičí pečínky, což je škoda. Jestli nám ale nějaké maso a omáčka zbyly „do druhého kola“, je naopak lepší králičí maso do omáčky vložit, aby neokorávalo.

Když bychom na králíka na smetaně použili zakysanou smetanu, omáčku už nemusíme přikyselovat. Hrozí ale větší riziko sražení.

Když koupíme králíka zmraženého, nenamáčíme ho už do vody.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-upect-kralika-na-zelenine-se-smetanou-bezkonkurencni-recepty.html