jaktak.cz

Jak se dostat na žurnalistiku | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak se dostat na žurnalistiku | rady. Chtěli byste se věnovat investigativní novinařině? Odhalovat nové skutečnosti, otevírat nové kauzy a čtenáře pravidelně informovat o dění ve společnosti? Pak studujte žurnalistiku. Vše ale má několik háčků. O obor je veliký zájem, a tak jsou šance na přijetí nízké, navíc uplatnění si po absolvování studia najdou jen ti, kteří opravdu vynikají.

Co je potřeba

všeobecný přehled
zájem o média

Krok 1

Kdy začít? Už včera bylo pozdě

Žurnalistika je jeden z oborů, kde je dobré mít praxi v médiích už před samotným studiem na vysoké škole. Nestačí mít pouze zájem. Zkuste si napsat několik článků a neklesejte na mysli, když texty nebudou vypadat hned profesionálně. Jak se říká, učený z nebe nespadl.Čím víc se budete zajímat o dění ve světě a čím víc budete psát články, tím větší jistotu pak k přijímacím testům získáte.

Krok 2

Kde studovat?

Studium novinařiny či masových médií poskytuje Univerzita Karlova v Praze, Masarykova univerzita v Brně a olomoucká Univerzita Palackého. Pokud tíhnete i k ekonomice, pak pro vás bude tou správnou volbou Vysoká škola báňská, která nově nabízí studium ekonomické žurnalistiky. Ve Zlíně na Baťově univerzitě si přijdou na své ti, kteří mají zájem o public relations a kteří by novinářům chtěli připravovat podklady. Zvolit samozřejmě můžete i z několika soukromých vysokých škol.

Krok 3

Co dál? Literatura a příprava

Jestliže jste si už vybrali jednu či více škol, navštivte jejich webové stránky, kde naleznete více informací o přijímacím procesu. Zaměřte se na doporučenou literaturu ke studiu. V knihovně si rozhodně vyhledejte slovník žurnalistiky. Ten vám pomůže objasnit některé termíny či profesionalismy, kterými žurnalistika hojně oplývá. Sledujte dění ve světě médií – například. www.ceskamedia.cz nebo speciální sekci na zpravodajském serveru idnes. Věnujte se otázce budoucnosti médií - kam se ubírají a proč, rovněž budete potřebovat zabrousit do historie. Velice často v přijímacím testech narazíte na otázku typu: kdy proběhlo první pravidelné vysílání České televize nebo kdo byl průkopníkem v české žurnalistice.

Krok 4

Testy, testy a zase testy

Školy zveřejňují testy z přijímaček z minulých let. Využijte toho a testy si stáhněte a odzkoušejte své znalosti. Uvidíte sami, jak na tom jste. V knihkupectví najdete dostatek různých testů orientující se právě na žurnalistiku.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-dostat-na-zurnalistiku-rady.html