jaktak.cz

Jak se dostat na práva | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak se dostat na práva | rady. Studium práv - to je prestižní záležitost. I když kauza s plzeňskými právy otřásla před lety tímto tvrzením, o získání titulu při absolvování práv sní řada uchazečů o vysokoškolské studium. Zájem o studium je však vysoký, proto pár rad, jak se na práva vůbec dostat.

Krok 1

Výběr školy

Práva můžete studovat na mnoha školách v České republice. Vybrat tu nejvhodnější školu pro vás zřejmě proto nebude nejjednodušší. Mezi nejprestižnější se řadí studium na Karlově Univerzitě v Praze, Masarykově univerzitě v Brně nebo Univerzitě Palackého v Olomouci. O studium práv na plzeňské Západočeské univerzitě se na několik let snížil zájem. A to kvůli řadě kauz s rychlostudenty a korupcí. A jaké jsou vaše šance přijetí? Tradičně patří práva k nejobsazenějším oborům. Paradoxně je těžší dostat se na práva v Brně na Masarykově univerzitě než v Praze na UK. V Brně totiž založili na všech fakultách kromě Fakulty sociálních studií své přijímací řízení na Testu studijních předpokladů. Studenti se tak naučí pouze na jeden test a přihlášky si můžou dát na více oborů.

Krok 2

Přijímačky

Předem se informujte, jaké přijímací zkoušky vás čekají. Přijímačky jsou totiž na jednotlivých školách značně rozdílné. Nejděte si testy z minulých let a vyzkoušejte si je. Školy vám nezaručí, že se termíny přijímaček nebudou překrývat, pamatujte na to už při zasílání přihlášky.

Krok 3

Přihláška ke studiu na vysoké škole

Tu nezapomeňte zaslat nejpozději do konce února. K přihlášce můžete připojit motivační dopis, ve kterém objasníte, proč chcete studovat práva. Poukažte i na své úspěchy v soutěžích, na vaši případnou publikační činnost - prakticky na vše, co vám může pomoct.

Krok 4

Příprava

Připravovat se na na přijímací testy na poslední chvíli nemá smysl. Začněte proto co nejdříve. A jak se připravit? Co nastudovat? Vycházejte z doporučené literatury na webových stránkách škol, využijte testy, které najdete v knihkupectví i testy z předešlých let na webových stránkách vysokých škol. Kterou látku studovat? Na tuto otázku není jedna jasná odpověď už kvůli různorodosti škol a rozmanitosti přijímacích testů na každé škole. Určitě budete muset mít perfektně zvládnuté středoškolské učivo a mít znalosti z oblasti práva. Možná narazíte i na otázky týkající se nejznámějších zákonů. Při přípravě neváhejte požádat o výpomoc své kantory, aby vás vedli.

Krok 5

Jsme u přijímaček... Na přijímačky rozhodně přijeďte včas. Pravidla jsou přísná a platí pro všechny uchazeče o studium stejně. Stačí, abyste přišli o minutu později - a dveře školy máte zavřené. Pracovníci u testů nebudou brát ohled na to, že vám ujel vlak, autobus nebo že jste zaspali. Před testem si zajděte na toaletu. Test může trvat téměř dvě hodiny, pokud během něj odejdete si odskočit, test pro vás v tu chvíli končí. Mobilní telefon si vypněte! Jeden tón z mobilu odpovídá porušení podmínek přijímacího řízení. Školy doporučují si mobilní telefon s sebou vůbec nebrat. Před testem se najezte - ale nic těžkého na žaludek, aby vám nic neodvádělo pozornost.

Krok 6

Nedostal/a jsem se na práva. Co teď? Není všemu konec. Spolu s vámi se potýkají se stejným problémem tisíce dalších uchazečů z celé země. Nejdříve zkontrolujte, zda je váš test správně obodován a zda škola či firma, která měla přijímačky na starost, neudělala nějakou chybu. Pokud ji objevíte, napište odvolání proti nepřijetí ke studiu. Určitě opět připojte materiály, které jste posílali už s přihláškou ke studiu. Pokud ani odvolání nevyjde, poohlédněte se po placeném nultém ročníku nebo pomaturitním studiu.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-dostat-na-prava-rady.html