jaktak.cz

Jak udělat domácí opalovací olej

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Nedůvěřujete chemickým látkám v opalovacích krémech? Hledáte přírodní a jednoduchý způsob jak se ochránit před sluníčkem? Dnes vám přinášíme tip, jak se zdravě opalovat bez chemie pomocí rostlinných olejů přirozeně obsahujících ochranný faktor spf (sun protection faktor). Zároveň se dozvíte, jak si můžete doma udělat přírodní opalovací olej.

Co je potřeba

Oleje dle vašeho výběru

Krok 1

Seznam olejů s SPF 2 a výše:

Kokosový olej SPF 2-8 (Cocos nucifera oil) - tento zřejmě nejdostupnější olej je k dostání v obchůdcích se zdravou výživou a některých drogeriích či supermarketech. Nejen, že si jej můžete namazat na tělo a užívat si jeho exotické vůně, je výborný i v kuchyni. Ale pozor, použijte pouze ten panenský, tedy lisovaný za studena a nejlépe v bio kvalitě. Kokosový olej je bohatý na mastné kyseliny, hydratační prvky, snadno se vstřebává do pokožky a udržuje pleť mladistvou. Jako opalovací olej je ideální, protože má vysoce stabilní vlastnosti trvanlivosti a schopnost přirozeně ochránit pokožku před slunečními paprsky.

Sezamový olej SPF 4 (Sesamum Indicum Oil) - další běžně dostupný olej, jenž obsahuje bílkoviny (20%) a tuky (50%), které vytvářejí významný tokoferol (vitamin E) důležitý při redukci začervenání způsobených popálením. Tokoferol zabraňuje degeneraci buněk, a ve spojitosti s vitamínem C redukuje vznik rakoviny způsobenou UV zářením. Poskytuje stabilní antioxidační mechanismy, které zajišťují eliminaci volných radikálů z UV záření v kožních buňkách.

Bambucké máslo SPF 3-6 (Butyrospermum parkii Butter) - známé také jako karité máslo nebo Shea butter, hraje důležitou roli při přirozené ochraně proti UV záření. Obsahuje kyselinu skořicovou, která dodává máslu ochranný účinek pro kůži (regeneruje buňky, urychluje hojení). Dokonale chrání suchou, popraskanou pokožku před vlivem vnějšího prostředí, zjemňuje pokožku a pleť po nanesení karité másla bude hebká, hydratovaná a obohacená o vitamíny a významné výživné látky potřebné pro správné funkce kůže. Doporučuji také raději sáhnout po másle lisovaném za studena.

Kakaové máslo SPF 3-4 (Theobroma Cacao Butter) - známé jako Cocoa butter je nedílnou složkou čokolády a dokonalý prostředek, jak vyživit pleť esenciálními mastnými kyselinami. Na pokožce vytvoří jemný film, který ji přirozeně chrání před UV zářením.

Mandlový olej SPF 5 - omlazuje, hydratuje a mírní podrážděnou pokožku. Obsahuje vitaminy A a E, řadu minerálů, lecitin a významné kyseliny.

Krok 2

Seznam olejů s SPF 20 a výše:

Tyto oleje už se pyšní velice zajímavým ochranným faktorem, nejsou však tak dostupné jako ty předchozí a jejich cena je také podstatně vyšší.

Olej z pšeničných klíčků SPF 20

Olej z malinových semen SPF 28-50

Olej z mrkvových semen SPF 38-40

Krok 3

A jak si tedy vyrobit domácí opalovací olej?

Oleje dle vašeho výběru smíchejte, ty tuhé, jako kokosový olej a bambucké máslo, rozpusťte ve vodní lázni (zbytečně je nepřehřívejte, ať se nezničí důležité složky olejů). Dobrá zpráva je, že se ochranný faktor jednotlivých olejů načítá! Chcete-li navýšit SPF a nemáte-li žádný z olejů s vysokým ochranným faktorem, můžete použít oxid zinečnatý.Ten funguje jako minerální filtr a ve formě bílého prášku je k dostání v lékárně či specializovaných e-shopech. S rozpuštěnými oleji jej smícháte tak, že ho v malé trošce oleje rozmícháte (např. v hmoždíři) a následně dolijete zbylým olejem. Dávkování oxidu zinku je cca 30 g na 120 ml oleje.

Přejeme vám krásné, zdravé a přírodní opalování.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-udelat-domaci-opalovaci-olej.html