jaktak.cz

Jak připravit sirup a likér z bezinek | recept

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Černý bez je léčivá rostlina. V lidovém léčitelství se používají květy, kůra, listy, kořeny i plody. V září začínají na keřích dozrávat černé plody, které mají široké kuchyňské využití. Vyrábějí se z nich sirupy, vína, likéry, marmelády nebo povidla. Šťáva z plodů intenzivně barví, proto se používá i na dobarvování některých kompotů. Bezinky se také suší na čaj. Bezinky obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, díky čemuž posilují imunitní systém, pomáhají při nachlazení a migréně, snižují krevní tlak. Bezinky velmi chutnají ptákům, proto je potřeba vypravit se na ně včas. Vyzkoušejte recept, který vám nabízím, určitě vám zachutná.

Co je potřeba

Sirup z bezinek:

  • 1 kg bobulek černého bezu – bezinek
  • 700 g krystalového cukru (možno nahradit třtinovým)
  • 1 l vody
  • šťáva ze 3 citronů
  • koření (například vanilka, skořice, hřebíček, badyán)

Chceme-li likér z bezinek, doplníme recept ještě o tyto suroviny:

  • 2dl silné zrnkové kávy
  • Božkov rum

Krok 1

Bezinky otrháme od třapin a odstraníme nedozrálé kuličky. Nedozrálé bezinky jsou mírně jedovaté a mají silné projímavé účinky, které nezmizí ani tepelnou úpravou. Zalijeme vodou a povaříme 20 minut. Můžeme přidat aromatické koření, přehlušíme tím nepříjemnou vůni bezinek při varu. Hodí se zejména vanilka, skořice, hřebíček nebo badyán.

Krok 2

Uvařené bezinky scedíme přes husté plátno a vymačkáme šťávu. Bezinky intenzivně barví, počítejte s tím, že plátno už nevyperete. Místo plátna můžete cedit přes husté síto, bezinkové pecičky jsou velmi malé.

Krok 3

K bezinkové šťávě přidáme cukr a zahříváme směs do jeho úplného rozpuštění. V této fázi si rozmyslíme, zda chceme sirup do vody pro děti, nebo likér pro dospělé. Vaříme-li dětem, přidáme šťávu ze tří citronů, promícháme a horký sirup plníme do lahví. Sterilujeme 20 minut při 80 °C.

Krok 4

Při přípravě bezinkového likéru pro dospělé vynecháme citron a přidáme 2 dl velmi silné zrnkové kávy. Káva pomůže srazit zemitou příchuť bezinek. Kávu samozřejmě před použitím přefiltrujeme. Do likéru lze přidat i instantní kávu, ale klasická mletá je mnohem lepší.

Krok 5

Do takto připraveného základu vmícháme rum Božkov. Výborný je Božkov mandlový. Lihovinu přidáváme v poměru 1:1, nebo podle vaši chuti. Likér by měl obsahovat alespoň 20 % alkoholu, aby se nekazil. Po přidání menšího množství alkoholu sirup raději uchovávejte v lednici. Tento likér má údajně příznivé účinky na zažívání, při nachlazení a posiluje imunitní systém. Přeji vám dobrou chuť.

Bezinková šťáva je výborná do jablečných povidel.

  • Bezinky se mají zpracovat ihned po sběru, velmi snadno plesniví.
  • Bezinky je nutné před konzumací tepelně upravit, syrové jsou mírně toxické.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pripravit-sirup-liker-z-bezinek-recept.html