jaktak.cz

Jak zpracovat vykoledovaná vejce | recepty

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Vejce natvrdo | recepty. O Velikonocích se doma sejde větší množství vajec vařených natvrdo, které je nutné co nejdříve zpracovat. Vejce patří mezi nejcennější živočišnou složku výživy. Obsahují lehce stravitelné bílkoviny, komplex vitaminů sk. B, vitaminy A, D, E, a K. Ze všech potravin vejce obsahují nejvíce fluoru, který prospívá zubům, dále obsahují vápník, hořčík, draslík a jiné nerostné soli. Vejce obsahují také lecitin, který částečně mírní nežádoucí účinky cholesterolu obsaženého ve žloutcích. Vejce vařená natvrdo by se měla skladovat v chladu nejvýše týden.

Co je potřeba

  • vykoledovaná nebo doma vařená vejce natvrdo
  • ostatní suroviny dle předpisu

Krok 1

Plněná vejce se sardelkou

Potřebné suroviny:

4 vejce, 50 g másla, 40 g žemle, trochu mléka, sardelová pasta (ančovičky), na ozdobu kapie, petržel, okurka

Postup:

Vychladlá vejce oloupáme a rozpůlíme. Housku postrouháme a namočíme do mléka, po chvíli vymačkáme a utřeme ji se žloutky. Po troškách přidáváme změklé máslo a podle chuti přidáme sardelovou pastu. Nesolíme, pasta je dost slaná. Náplň nastříkáme ozdobně do vaječných půlek a nazdobíme.

Krok 2

Bylinková vejce

Potřebné suroviny:

4 vejce, stejné váhové množství másla a 4 žloutků, sůl, pepř, šťáva z citronu, 2 lžíce pokrájených bylinek (pažitka, kopr, petrželka, nať jarní cibulky)

Postup:

Vejce rozpůlíme, vyjmeme žloutky a utřeme je s ostatními surovinami. Pak směsí naplníme půlky vajec a ozdobíme kousky uzeného lososa.

Krok 3

Salát s rajčaty a vejci

Potřebné suroviny:

ledový salát (polníček, špenát, hlávkový salát), 5 rajčat, malý kousek cibule, 3 vejce, olivový olej, balsamikový ocet, hořčice, sůl, 1 naložená okurka

Postup:

3 polévkové lžíce oleje, 2 polévkové lžíce balsamika a 1 kávovou lžičku hořčice spolu s trochou soli šleháme tak dlouho, dokud se nám nevytvoří krémová emulze. Pak přidáme jemně nakrájenou cibuli a okurku. Do této zálivky přidáme pokrájený ledový salát nebo natrhané listy špenátu, polníčku či hlávkového salátu. Přidáme na kousky nakrájená rajčata a promícháme. Zelenina bude obalená krémovou zálivkou. Na talíři dozdobíme vejci natvrdo.

Krok 4

Obložený chléb

Z vajec natvrdo můžeme udělat klasické obložené chleby na snídani nebo svačinu. Vejce doplníme máslem a různými druhy zeleniny. Výborné jsou k tomu také kousky tuňáka nebo lososa.

Krok 5

Marinovaná vejce

Jestliže je vajec opravdu hodně, můžete si připravit marinovaná vejce podle následujícího návodu: Jak připravit marinovaná vejce

Krok 6

Vejce jako příloha

Vejce můžeme zpracovat jako přílohu k bramborové kaši. Vejce obalíme v mouce, vejci a strouhance a usmažíme ve vyšší vrstvě tuku. Namísto trojobalu můžeme vejce obalit jen v těstíčku z mléka, vajec, soli a mouky.

Krok 7

Skotská vejce

Potřebné suroviny:

4 plátky masa z vepřové kýty, 4 plátky šunky, 4 natvrdo vařená vejce, sůl, na trojobal vejce, mouka, strouhanka

Postup:

Řízky naklepeme, osolíme, poklademe šunkou a celými vejci. Zabalíme, spíchneme kovovou jehlou nebo párátkem a obalíme v trojobalu. Usmažíme na sádle.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zpracovat-vykoledovana-vejce-recepty.html