jaktak.cz

Jak upéct slaný koláč se špenátem a balkánem | recept

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Slaný koláč se špenátem a balkánským sýrem | recept. Slané koláče jsou pro letní večery pod širým nebem jako stvořené, výborné jsou teplé i studené. Skvěle poslouží i jako oběd na výlet nebo na piknik. Slané koláče jsou navíc velice variabilní, co se náplní týče. Záleží jen na vaší fantazii. Zkuste třeba kombinaci špenátu, slaniny a balkánského sýra, kterou naleznete v tomto receptu.

Co je potřeba

Co budeme potřebovat na těsto:
150 g hladké mouky
100 g celozrnné mouky
160 g másla
2 lžíce studené vody
1 žloutek
špetka kypřícího prášku

Na náplň si připravte:
1 zakysaná smetana
2 celá vejce
200 g listového špenátu
1 stroužek česneku
1 menší cibule
1 lžíce rostlinného oleje
5 plátků anglické slaniny
100 g balkánského sýra

Krok 1

Nejprve si připravíme těsto, protože je potřeba, aby před pečením chvíli odpočívalo. Obě mouky prosejeme a spolu s kypřícím práškem je nasypeme do hlubší mísy nebo na vál. Díky celozrnné mouce bude těsto ještě křehčí. Studené máslo nakrájíme na kostky a přihodíme k mouce. Vejce rozklepneme, bílek uložíme do uzavíratelné skleničky a dáme do lednice, žloutek pak nalijeme spolu s vodou k ostatním ingrediencím. Všechno zpracujeme do tuhého těsta, zabalíme do potravinové fólie a odložíme na půl hodiny do lednice.

Krok 2

Na náplň je potřeba nejprve zpracovat špenát. Česnek zbavíme slupky a prolisujeme ho. V menším rendlíku rozehřejeme olej a opečeme na něm česnek, poté přidáme špenát, trochu podlijeme vodou a necháme ho chvíli podusit.

Krok 3

Cibuli nakrájíme na proužky, slaninu natrháme na kousky velikosti sousta a balkánský sýr rozdrobíme, stačí nahrubo. Obě vejce rozklepneme, prošleháme je a smícháme se zakysanou smetanou. Vaječnou směs již nemusíme solit, o slanou chuť se postará balkánský sýr a slanina.

Krok 4

Troubu předehřejeme na 180 °C. Do koláčové formy nejprve nalijeme trochu vody a pak ji vyložíme pečicím papírem, ten díky tomu lépe přilne. Následně do formy namačkáme těsto a trochu přizvedneme okraje. Povrch propícháme vidličkou a vložíme do trouby předpéct přibližně na 5 minut.

Krok 5

Nakonec na těsto navrstvíme nejprve špenát, poté přisypeme cibuli, slaninu a sýr, koláč zalijeme vaječnou směsí a dáme zapéct do trouby, přibližně na půl hodiny.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-upect-slany-kolac-se-spenatem-balkanem-recept.html