jaktak.cz

Jak upéct zdravé vanilkové rohlíčky | recept

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Zdravé vanilkové rohlíčky | recept. Vanilkové rohlíčky jsou tradičním vánočním pečivem. Abychom udělali variantu, která bude zdravější než podle tradičních receptů, vyměníme některé ingredience za zdravější. Vyměníme bílou mouku například za mouku celozrnnou špaldovou. Bílý cukr vyměníme za cukr třtinový. Na obalení použijeme místo moučkového cukru sušené ovesné mléko, které má sladkou chuť. Nebo na obalení použijeme alespoň bio vanilkový cukr.

Co je potřeba

na těsto:

  • 150 g celozrnné špaldové mouky
  • 25 g třtinového cukru
  • 100 g másla
  • 100 g mletých vlašských ořechů
  • 1 lžička citronové šťávy

na obalení:

  • sušené ovesné mléko nebo bio vanilkový cukr

Krok 1

Smícháme mouku, třtinový cukr a vlašské ořechy. Použijeme raději třtinový cukr namletý na jemno. Přidáme máslo, které vyndáme předem z lednice a necháme změknout při pokojové teplotě. A nezapomeneme přidat citronovou šťávu. Z ingrediencí vypracujeme těsto. Dobře propracované těsto dáme do fólie a necháme „odpočinout“ v lednici. V lednici těsto necháme 1–2 hodiny, ale klidně ho tam můžeme nechat do dalšího dne nebo i více dní a péci později.

Krok 2

Těsto vyndáme z lednice a tvoříme rohlíčky. Buď můžeme z těsta vytvořit tenký váleček, který rozkrájíme na části dlouhé cca 5 cm a vytvarujeme rohlíčky. Nebo těsto vyválíme na placku silnou cca 1 cm a rohlíčky vykrajujeme pomocí formičky.

Krok 3

Na pekáč dáme pečicí papír. Na pečicí papír pokládáme rohlíčky. Předehřejeme troubu a pečeme cca 10 minut dorůžova při  teplotě 170 ºC.

Krok 4

Upečené rohlíčky ještě horké obalujeme v bio vanilkovém cukru nebo v cukru s vanilkou. Hotové vanilkové rohlíčky uložíme do krabice. Před konzumací je necháme uležet v chladném prostředí minimálně 1 týden.

Jednou z ingrediencí vanilkových rohlíčků jsou většinou vlašské ořechy. Vlašské ořechy jsou velice zdraví prospěšné, neboť obsahují mimo jiné omega-3 mastné kyseliny. Vlašské ořechy zlepšují duševní výkonnost, posilují nervovou soustavu, jsou dobré proti stresu, podrážděnosti a depresím. Takže až budete vanilkové rohlíčky konzumovat, nemusíte mít žádné výčitky :-).


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-upect-zdrave-vanilkove-rohlicky-recept.html