jaktak.cz

Jak a kdy sázet česnek | jak správně pěstovat česnek?

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Asi málokdo si dokáže představit kuchyni bez česneku. Je to právě tato rostlina, která dokáže dodat jídlu ten správný ostřejší říz, a pořádně ho tak dochutit. Česnek však není jen dobrý, ale i zdravý a obsahuje mnoho tělu prospěšných látek. Již dlouho je také považovaný za přírodní antibiotikum, a dokáže se poprat i s těžším nachlazením. Pokud tedy chcete mít i vy zásobu tohoto koření a zároveň léku vždy při sobě, není nic jednoduššího, než si jej sami vypěstovat. Jak na to a co rozhodně nikdy nedělat, vám zodpoví tento článek.

Co je potřeba

Sadbový česnek – stroužky česneku nesmí být poškozené či plesnivé

Krok 1

Druhy česneku

Ten, kdo si doteď myslel, že existuje pouze jeden druh česneku, bude zřejmě překvapen. Existuje více odrůd, které znalci rozlišují především podle toho, zda jsou s paličkou, či bez ní a také podle toho, kdy se sklízejí. Takzvaný paličák má na rozdíl od nepaličáku uprostřed hlavičky palici, kdežto ten druhý pouze nať. Další odlišnost je i doba sklízení. Ty bez palice se sklízejí, když nať zežloutne a lehne na zem. Paličáky, když zežloutne listí a konec stvolu se napřímí. Ty nejranější odrůdy jako je například Bjetin, mohou pěstitelé sklízet již na začátku července.

Krok 2

Sázíme

Vypěstovat česnek zvládne i úplný začátečník, důležité je jen vědět jak. Důležité je vše správně načasovat. Česnek se nejčastěji vysazuje buď na jaře v březnu či dubnu, nebo poté až na podzim. To je dáno především tím, jestli máte jarní či ozimní odrůdu. Na zimu česnek sázíme až koncem listopadu. Je totiž důležité, aby teplota již několik dní nepřesáhla 9 °C. Tím sadbu ochráníme před Fuzárií (půdní houbová choroba). Jarní druhy sázíme od března až do května. Česnek vsazujeme do vyhloubených rýh zhruba 10 až 15 centimetrů od sebe. Každý stroužek by měl být přikrytý asi 4 až 6 centimetry země.

Důležitá je i půda, do které česnek sázíme. Rozhodně není vhodné na jednom místě pěstovat česnek každý rok. Hrozí jednak únava půdy, a tím se vám bude postupně snižovat výnos plodin, ale zároveň hrozí zamoření půdy chorobami a škůdci. Ideální interval pro pěstování česneku na jednom místě je alespoň čtyři roky. Také je nesázejte na místo, kde byla předtím zasazena cibule či pórek. I po nich je půda vyčerpaná stejěn jako po česneku. Na samotnou půdu není česnek nijak náročný, lze jej úspěšně vypěstovat jak v písčitých, tak i na těžkých zeminách. Nejlépe se mu však daří spíše v lehčích půdách s větším obsahem humusu. Jediné na co si musíte dávat pozor, aby půda nebyla přemokřená a na slunném místě.

Krok 3

Jak na škůdce?

Při zakoupení sadby se rozhodně spoléhejte spíše na prověřené prodejce, kteří mají produkty přísně kontrolovány. Nemůže se vám stát, že si do půdy zavlečete choroby a škůdce, jako je například háďátko zhoubné, nebo sklerocium. Jestliže se tedy zaručeně chcete vyhnout škůdcům, doporučuje se sadbu před vložením do půdy ještě namořit. Doporučována bývá takzvaná Sulka, která velmi dobře účinkuje na většinu chorob.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-kdy-sazet-cesnek-jak-spravne-pestovat-cesnek.html