jaktak.cz

Jak připravit bylinkový olej na vaření | recept

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Bylinkový olej na vaření | recept. Bylinkový olej se používá ve studené i teplé kuchyni, využijete ho také při přípravě marinád na grilování. Je to velmi jednoduchý a chutný způsob, jak uchovat bylinky a užít si jejich chuť i v zimě. Zkuste si naložit výborný bylinkový olej doma za zlomek ceny oproti ceně v obchodě. Postup pro výrobu bylinkového oleje naleznete v následujícím článku.

Co je potřeba

  • Různé druhy čerstvých bylinek
  • Olivový či slunečnicový olej
  • Volitelně česnek, koření, bio citron

Krok 1

Jaký olej použít?

Pro přípravu bylinkového oleje pro studenou kuchyni, tedy třeba k dochucení zeleninových a těstovinových salátů, se skvěle hodí za studena lisovaný slunečnicový, olivový či řepkový olej. Pro výrobu bylinkového oleje pro teplou kuchyni, který využijete např. pro přípravu italské bruschetty, toastů, dušené zeleniny, těstovin či baget, můžete použít obyčejný slunečnicový či olivový olej. Obyčejný olej použijte také k naložení bylinek určených pro přípravu marinády, můžete jej buďto přidat do jakékoliv olejové marinády nebo jej prostě do masa vetřít večer před grilováním a uložit maso na noc do lednice.

Krok 2

Jaké bylinky se hodí pro přípravu bylinkového oleje?

Můžeme použít nejrůznější druhy bylinek, které máme právě k dispozici. Používáme ale pouze čerstvé bylinky. Může to být rozmarýn, bazalka, estragon, tymián, kopr, oregáno, koriandr, levandule, mateřídouška nebo kombinace více bylinek. Pro přípravu bylinkového oleje pro italskou kuchyni můžeme namíchat např. bazalku, rozmarýn, tymián, saturejku a petrželku. Pro francouzskou kuchyni se hodí třeba rozmarýn, tymián, bazalka, ale také šalvěj, majoránka či levandule. Pro řeckou kuchyni je pak typický kopr a oregáno. Fantazii a chuti se však meze nekladou.

Krok 3

Co dále přidat do bylinkového oleje?

Do bylinkového oleje můžeme dle chuti přidat také bio citron, česnek, celý pepř, chilli papričky, sušený zázvor a jiné koření.

Krok 4

A jak na přípravu bylinkového oleje?

Bylinky důkladně omyjeme a necháme oschnout. Poté je nakrájíme na větší kousky, vložíme je do připravené uzavíratelné lahve či sklenice a přidáme další libovolné ingredience. Následně vše zalijeme vybraným olejem, nejlépe ohřátým na maximálně 60 °C. Tím se do oleje lépe uvolní chutě a vůně všech ingrediencí, ale zároveň zůstanou zachovány všechny výživné látky oleje. Sklenici či lahev uzavřeme a necháme stát 2-3 týdny při pokojové teplotě na stinném místě. Poté olej scedíme a skladujeme v lednici.

Krok 5

Zkuste si vyrobit třeba bazalkový olej s levandulí. Lístky bazalky pokrájíme a vložíme spolu s květy levandule do lahve, přidáme celý stroužek česneku a zalijeme zahřátým za studena lisovaným slunečnicovým olejem. Dle chuti můžeme přidat pár kapek citronové šťávy. Necháme louhovat 3 týdny.

Pokud bude olej spotřebován do 1 měsíce, můžete do něj po scezení přidat jako dekoraci čerstvou snítku bylinky.

Lahev s olejem je třeba pravidelně protřepávat, abychom předešli plesnivění bylinek.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pripravit-bylinkovy-olej-na-vareni-recept.html