jaktak.cz

Jak zpracovat a využít oregano v kuchyni a ke zdraví | tipy a recepty

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak zpracovat a využít oregano | tipy a recepty. Oregano neboli dobromysl je velmi oblíbená bylinka, kterou jistě znáte díky pizze a dalším pokrmům italské kuchyně. Je také součástí známého provensálského koření. Oregano má však také spoustu léčivých účinků. Chcete se dozvědět, jak oregano z Vaší zahrádky využít? Následující článek obsahuje mnoho rad, jak oregano zpracovat a užívat.

Co je potřeba

Viz následující kroky

Krok 1

Oregano je bylina pocházející ze Středozemí, která u nás roste v přírodě, ale také si ji pěstujeme na zahrádkách. Oregano je nejlepší pěstovat na slunečném místě, aby mělo co nejsilnější chuť a aroma. Sklízíme jej před vykvetením a nebo v době květu, tedy od července do září. Nejsilnější aroma a chuť má oregano sušené.

Krok 2

Oregano sušíme na stinném a větraném místě v tenkých vrstvách nebo ve svazečcích. Poté jej skladujeme ve skleněných uzavíratelných nádobách na tmavém místě a spotřebujeme do 1 roku.

Oregano se dá také zamrazit, stačí ho nakrájet najemno, nasypat do zamrazovacího sáčku a nechat zmrazit. Zamrazit jej můžeme také s vodou ve tvořítku na led, jeho použití pak bude při vaření snazší.

Krok 3

Oregano má mnoho zdravotních účinků, např. pomáhá léčit kašel, má protizánětlivé účinky, bojuje s migrénami, pomáhá při léčbě infekcí, střevních potíží a také astmatu, příznivě působí na psychiku a zažívání, zmírňuje menstruační křeče a reguluje menstruační cyklus.

Krok 4

Jak zpracovat a využít čerstvé oregano?

Z čerstvého oregana můžeme vyrobit např. oreganové víno, oreganový olej nebo jej jednoduše využít pro dochucování pokrmů, nicméně jeho chuť je méně aromatická než u oregana sušeného.

Krok 5

Oreganové víno vyrobíme z 50 g čerstvých květů s vrchními listy, které vložíme do vyvařené uzavíratelné skleněné lahve a zalijeme je 0,7 l suchého bílého vína. Necháme jej louhovat zhruba 10-14 dní při pokojové teplotě, občas protřepeme. Poté víno přecedíme a skladujeme v lednici. Užíváme příležitostně skleničku (stačí 1 dcl) po večeři. Toto víno pomáhá uvolňovat tělo a mysl a je velmi vhodné při nespavosti.

Krok 6

Oreganový olej – snítky čerstvého oregana naložíme do za studena lisovaného oleje, např. olivového, sklenici uzavřeme, vložíme ji do hrnce s vodou, kterou přivedeme k varu a hned vypneme. Sklenici s olejem necháme ve vodní lázni dalších zhruba 10 minut a poté ji vyjmeme. Necháme 2 týdny louhovat na slunném místě, každý den protřepáváme. Poté olej scedíme a skladujeme v lednici. Můžeme jej použít k dochucování salátů a jiných pokrmů, vnitřně pomáhá posilovat imunitu, pro zlepšení trávení, při některých typech alergií a také při různých bakteriálních a mykotických onemocněních. Zevně pomáhá proti lišeji, akné a dalším kožním onemocněním a proti mykózám.

Krok 7

Sušené oregano využijeme při přípravě italských a středomořských pokrmů, např. pizzy, těstovin, zeleniny, ale i mletého masa, omáček a polévek. Oregano zvýrazňuje chuť a zlepšuje stravitelnost pokrmů.

Krok 8

Ze sušeného oregana si také můžeme připravit čaj, který oplývá výše uvedenými léčivými účinky. A jak na to? 1-2 lžičky sušeného oergana zalijeme vroucí vodou a necháme 5 minut louhovat pod pokličkou. Poté scedíme a pijeme.

Krok 9

Zkuste také koupel ze sušeného oregana, která pomáhá při nachlazení, posiluje organismus, uklidňuje nervy, přispívá k lepšímu spánku a také napomáhá hojení ran. Koupel připravíme ze 100 g sušené nati, kterou necháme přes noc vyluhovat ve studené vodě. Poté výluh zahřejeme a přilijeme do koupele. Teplota koupele by měla být kolem 36-38°C.

Krok 10

Pro úpravu menstruace a trávení, zmírnění kašle a zlepšení dýchání můžete použít medovou směs připravenou z oregana rozemletého na prášek, které smícháme s trochou medu. Užíváme 1 lžičku směsi po obědě.

Tipy

Nálev ze sušeného oregana se údajně dá použít také k inhalaci při zahlenění a kašli.

Varování

  • Oregano by se nemělo užívat dlouhodobě!
  • Těhotné ženy by měly užívání oregana omezit.
  • Užití bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak užíváte-li nějaké léky.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

 


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zpracovat-vyuzit-oregano-v-kuchyni-ke-zdravi-tipy-recepty.html