jaktak.cz

Jak vysazovat narcisy a tulipány

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Koncem srpna až do října se vysazují cibulky narcisů a tulipánů k jarnímu kvetení. Nejvhodnější doba je právě teď, v září. Čím dříve budou cibulky v zemi před příchodem mrazů, tím více mají času zakořenit a nabrat sílu k přečkání zimy. Důležité je koupit si kvalitní cibulky, čím budou větší, tím větší budou květy. Sadba musí být nepoškozená, bez známek plísní a chorob. Abychom se dočkali bohaté násady květů, musíme dodržet několik podmínek, které jsou stručně uvedeny v následujícím článku.

Co je potřeba

  • Cibulky květin
  • sázecí lopatka nebo motyčka
  • košík na cibuloviny

Krok 1

Volba místa

Většina jarních květin dává přednost slunečnému stanovišti, kde je dostatek tepla potřebného k růstu. Narcisy a tulipány se mohou vysadit i pod keře či stromy. Na jaře, kdy pokvetou, stromy a keře ještě nemají listy, takže květiny nebudou trpět nedostatkem světla. Později, až se dřeviny zazelenají, budou jarní cibuloviny již odkvetlé.

 

Krok 2

Půda

Pro většinu jarních květin je vhodná lehká až středně těžká půda, dobře propustná. Tulipány a narcisy potřebují půdu dobře vyhnojenou, nejlépe kompostem. Zeminu nakypříme, odstraníme plevel a případně upravíme. Těžkou půdu zlehčíme přídavkem písku, lehkou zhutníme přídavkem jílovité zeminy.

Krok 3

Sázení

Základním pravidlem pro všechny cibulky a hlízy je to, že se sázejí třikrát hlouběji než je jejich výška (cibulek). U písčitých půd o něco více, u těžších o něco méně. Větší cibule sázíme ve vzdálenosti 10-15 cm od sebe, menší (do velikosti vlašáku), se sázejí po 2-3 kusech v rozestupech nejméně 5 cm. Cibule nesnášejí trvalé přemokření, doporučuje se vyhloubit jamku o něco větší, než je potřeba. Do ní nasypte písek nebo drobný štěrk a teprve pak vložte cibulku. Do měsíce se objeví na cibulce tvrdá špička výhonku a cibulka zakoření.

 

 


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vysazovat-narcisy-tulipany.html