jaktak.cz

Jak udělat dýňové máslo | recepty

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Dýňové máslo | recepty. Tykev, neboli dýně, získává několik posledních let na oblibě. Tykví existuje mnoho rozmanitých druhů, patří mezi ně patizony, cukety, kabačky, tykev máslová, špagetová, muškátová aj. Původem z Japonska je jedna z nejvyhledávanějších tykví – hokkaido. Plody této dýně jsou menší, živě oranžové barvy se světleji oranžovou dužninou. Hokkaido se před kuchyňskou úpravou nemusí loupat, slupka tepelnou úpravou změkne. Na chladném a suchém místě vydrží dýně uskladněná až do jara. V kuchyni má bohaté využití při přípravě různých slaných i sladkých jídel. Zkuste třeba dýňové máslo podle následujících receptů.

Co je potřeba

  • dýni
  • máslo
  • med

Krok 1

Dýni rozpůlíme, lžící vydlabeme semena a každou polovinu zvlášť zabalíme do alobalu. V alobalu necháme malý otvor, aby tudy mohla unikat pára. Upečeme ji v troubě doměkka při teplotě 200 °C. Z vydlabaného zbytku vyjmeme semena a opražíme je na oleji ke zdravému mlsání nebo jako vložku do dýňové polévky.

Krok 2

Upečenou vychladlou dýni pokrájíme na menší kostky a rozmixujeme na pyré. Pyré se dobře mrazí, nespotřebované můžeme mít v mrazničce připravené na pozdější použití.

Krok 3

V misce utřeme změklé máslo do pěny. Neuvádím množství záměrně, recept je velmi jednoduchý a poměr surovin si každý vyladí podle své chuti. Do utřeného másla přidáváme opatrně dýňové pyré. Osladíme pastovaným medem nebo cukrem podle chuti. Výsledek nesmí být moc řídký, aby máslo nestékalo z pečiva. Někdy se stane, že se pyré s máslem při míchání srazí, stejně jako krém. Napravíme to tak, že vložíme misku do horké lázně a šleháme. Máslo se zcela rozpustí. Pak misku vyjmeme a obsah šleháme do vychladnutí. Máslo bude zase hladké.

Krok 4

Jiný způsob je dýňové máslo slané. Postup je stejný, utřeme máslo a přidáme dýňové pyré. Osolíme a ochutíme např. prolisovaným česnekem nebo aromatickými bylinkami, pepřem nebo strouhanými vlašskými ořechy. Možností je nepřeberně.

Krok 5

Máslo se hodí jako pomazánka na pečivo. Slaným máslem můžeme zdobit jednohubky. Skladujeme ho v chladničce. Ať Vám chutná!


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-udelat-dynove-maslo-recepty.html