jaktak.cz

Jak upéct oříškové pletýnky z kynutého těsta | recept

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Oříškové pletýnky z kynutého těsta | recept. Pečivo z kynutého těsta bývá prubířským kamenem nejedné hospodyňky. Maminky a babičky ho většinou zvládaly zadělat jen tak „od oka“, ale mně se nedařilo ani při dodržování postupů v kuchařských knihách. Časem ubývaly neúspěšné pokusy a teď je pečení z kynutého těsta hračka. Důležité je, nevzdat to při prvním (a dalším a dalším) nezdaru, časem to „vychytáte“ a sami uvidíte, co slaných a sladkých variací lze vymyslet. Inspirací vám mohou být i pletýnky z následujícího receptu.

Co je potřeba

Těsto:

 • 250 ml mléka
 • 400 g polohrubé mouky
 • 1 kostička droždí (42 g)
 • 100 g cukru
 • špetka soli
 • 1 kávová lžička skořice
 • 3 žloutky
 • 80 g másla

Náplň:

 • 200 g ořechů
 • 160 g másla
 • cukr podle chuti

Krok 1

Ohřejeme si mléko tak, aby bylo vlažné. Rozpustíme v něm cukr a špetku soli. Sůl se přidává i do sladkého těsta, pro jeho lepší chuť. Pak v mléce rozdrobíme kostičku droždí a necháme ho na teplém místě vzejít. Droždí nechte dostatečnou dobu před zaděláním těsta při pokojové teplotě. Těsto se lépe daří, mají-li všechny suroviny přibližně stejnou teplotu. Rozpusťte máslo a nechte ho zchladnout. Do vychladlého, ale stále tekutého másla, přidejte žloutky a metlou nebo vidličkou je rozšlehejte. Mouku prosijte přes jemné síto a promíchejte se skořicí. Mouka se prosívá, protože se tím nakypří a těsto bude lépe kynout. Mezitím, co jste připravovali ostatní potřebné suroviny, nakynulo droždí v mléce. Nyní k němu přidejte máslo se žloutky, rozmíchejte a zapravte vařečkou mouku. Těsto vymíchávejte důkladně, až po chvíli se přestane lepit. Jestliže se nedaří a je stále řídké, přidejte opatrně mouku. Někdy mouka obsahuje málo lepku a musí se jí přidat víc. Zpracované těsto nechte vykynout v teple (asi za hodinu zdvojnásobí objem). Misku přikryjte utěrkou.

Krok 2

Na sladkou nádivku je potřeba rozstrouhat ořechy nebo mandle. Záleží na tom, co máte raději. Změklé máslo se tře s cukrem nebo jiným sladidlem. Mám vyzkoušený sirup z datlí, jeho nevýhodou je, že náplň zabarví dorůžova. Pak přidejte ořechy nebo mandle. Vykynuté těsto rozdělte na dvě stejně velké části. Každou část těsta vyválejte na obdélníkovou placku o síle asi 0,5 cm. Potřete ji náplní a jednu třetinu přeložte směrem do středu plátu, matematicky vyjádřeno do dvou třetin. Spodní třetinu přeložte přes horní část, obrázek napoví. Zabalený pruh přejeďte válečkem na těsto.

Krok 3

Ostrým nožem nakrájejte obdélníky, které pak rozkrojíte na 3 pruhy. Pozor, pruhy musí zůstat spojené, nedokrojujte do konce (viz ilustrační fotografie). Pletýnku zapletete stejně tak, jako se zaplétá cop z vlasů. Na konci je přimáčkněte, aby se nerozplétaly. Zajistit je můžete párátkem.

Krok 4

Pletýnky nechte na plechu (vyloženém papírem na pečení) ještě asi 20 minut znovu nakynout. Zatímco budou kynout, zapněte troubu na 180 °C a nechte ji předehřát. Po vykynutí pletýnky potřete rozšlehaným bílkem a můžete je dozdobit podle fantazie.

Krok 5

Houstičky pečte dozlatova. Před vyjmutím z trouby zkuste špejlí, zda-li jsou upečeny. Špejle musí po vytažení z těsta zůstat suchá. Hotové pletýnky nechte vychladnout na mřížce a případně pocukrujte. Chcete-li mít kontrastnější pruhování v těstě, přidejte k oříškům kakao.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-upect-oriskove-pletynky-z-kynuteho-testa-recept.html