jaktak.cz

Jak postavit hmyzí hotel | návod

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak postavit hmyzí hotel | návod. Možná máte hmyz spojený spíše s nepříjemnými zážitky v podobě velkých hejn komárů u vody nebo otravných much na chalupě. Ale ne všichni hmyzáci jsou problematičtí, naopak tvoří nedílnou součást přírody, protože přispívají k opylování rostlin a také likvidují drobné škůdce. Právě proto se v posledních letech rozrůstá trend tzv. hmyzích hotelů, tedy konstrukcí, které jsou záměrně umisťovány na zahrady, kde slouží k zabydlení malých živočichů. Pojďme si říct, jak si jednoduše takový hotel pro drobné bezobratlé postavit.

Co je potřeba

konstrukce (dřevěná krabice nebo stará skříňka) a náplň (polínka, dřívka, nalámané klacíky, suchá tráva, šišky, mech, bambusové tyčky, apod.), pletivo

Krok 1

Základní konstrukce

Základem je jakákoliv konstrukce, nejčastěji ze dřeva, do které se později naskládá další materiál. Máte-li doma například starou dřevěnou krabici nebo menší skříňku s výklenkem, klidně ji použijte jako základ pro stavbu hotýlku. Stavba může být horizontální, ale i vertikální. Konstrukci můžete také připravit z pár prken, která k sobě stlučete.

Krok 2

Výplň

Jako výplň poslouží nejrůznější přírodniny jako jsou například polínka, dřívka, nalámané klacíky, suchá tráva, šišky, mech, bambusové tyčky, apod. Zavděk můžete vzít i starou cihlou nebo menším květináčem. V osidlování pomůžete hmyzu i tak, že větší kusy navrtáte a vytvoříte v nich tak další skulinky. Čím hlubší otvor uděláte, tím lépe pro Vaše hosty, protože tak snížíte riziko, že se brzy stanou potravou pro ptáky.

Krok 3

Výsledná podoba

Materiál, kterým hodláte základ vyplnit, naskládejte dovnitř tak, aby se vytvořila různá zákoutí a hmyz se tak měl kde schovat. Když se rozhodnete rovnat segmenty podle typu materiálu, bude to působit i jako vkusná dekorace. Kdo chce, může ještě celou plochu překrýt pletivem s drobnými oky, aby se zabránilo zmíněnému vyzobávání larev ptactvem.

Krok 4

A jak poznáte, jestli je hotýlek obydlený? Poměrně jednoduše. Na škvírách by se měl časem objevit povlak, který nasvědčuje tomu, že uvnitř již někdo žije.

Nejenže Vám výstavba hotýlku zajistí úrodnější zahradu a eliminuje škůdce, ale také slouží jako dekorace a edukativní pomůcka pro děti, protože poskytuje možnost naučit se rozpoznávat různé druhy hmyzu. Tak hurá do toho.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-postavit-hmyzi-hotel-navod.html